FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

Nieoficjalnie. Przywódca Państwa Islamskiego zabity przez wojsko USA

Źródła w Syrii powiadomiły Iran, że lider dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie Abu Bakr al-Bagdadi został zabity – poinformowało agencję Reutera dwóch przedstawicieli irańskich władz. Potwierdziły to również źródła irackie. Bagdadi miał zginąć w operacji sił USA w Syrii.


foto: 
aljazeera

Wszelkie wątpliwości w tej sprawie zostaną rozwiane w niedzielę, ponieważ amerykański przywódca zapowiedział wydanie oświadczenia w Białym Domu. Reuters, a także inne media informują, że podczas operacji wojskowej w Syrii zastrzelono Abu Bakra al-Bagdadiego, duchowego i faktycznego przywódcę Państwa Islamskiego.


Informacja miała zostać nieoficjalnie potwierdzona przez jednego z amerykańskich urzędników, pod warunkiem zachowania anonimowości źródła. Lider ISIS miał być celem nocnego nalotu wojsk USA. Urzędnik nie chciał jednak oficjalnie potwierdzić, że operacja powiodła się w 100 proc.

Pentagon na razie nie podaje szczegółów sprawy, milczą też urzędnicy amerykańscy. Rzecznik Białego Domu Hogan Gidley podał w sobotę późnym wieczorem, że prezydent Donald Trump wygłosi „ważne oświadczenie” w niedzielę rano.


W sobotę wieczorem prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że "wydarzyło się coś bardzo ważnego!", a rzecznik Białego Domu Hogan Gidley poinformował, że w niedzielę o godz. 9 czasu lokalnego (godz. 15 w Polsce) prezydent wygłosi "ważne oświadczenie". W związku z tym w Waszyngtonie pojawiły się spekulacje, że prezydent chce przekazać informacje na temat od lat ściganego przywódcy IS.


źródło: TvpInfo/ pch24/ wprost/ defence24

« PREV
NEXT »

Popularne