FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

Dziś w nocy śpimy godzinę dłużej

W nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października przestawiamy zegarki na czas zimowy. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy narzekają, że 24 godziny to za mało.


foto: pixabayWskazówki zegarów cofniemy z 3 na 2. Zmiana czasu z letniego na zimowy ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Do czasu letniego wrócimy dopiero w 2020 roku.


Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Według danych dostępnych na portalu http://www.worldtimezone.com/ obowiązuje ono niemal we wszystkich krajach europejskich. Wyjątkiem są Islandia i Białoruś. Czasu na letni nie zmienia też Rosja. Czas letni i zimowy stosują: Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Australia i Nowa Zelandia, a także od niedawna - Kuba. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. W Afryce czas letni stosują Maroko, Libia i Namibia. Zmiany czasu nie stosuje się natomiast w większości krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.


Kiedy koniec zmiany czasu?


Przypomnijmy, w marcu 2019 w komisji transportu Parlamentu Europejskiego opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r.

Parlament Europejski ostatecznie zdecydował w głosowaniu, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona. Teraz wszystko muszą zatwierdzić państwa członkowskie UE.


źródło: Infostrow.pl

« PREV
NEXT »

Popularne