FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

9-latek oskarżony o morderstwo pięciu osóbUSA: 9-letnie dziecko zostało oskarżone o morderstwo pierwszego stopnia. Zdaniem prokuratury dziecko spowodowało śmierć pięciu osób: trojga dzieci i dwójki dorosłych.


foto: 
Greg Minger


Jak podała agencja Associated Press, 9-letnie dziecko dokonało podpalenia domku na polu kempingowym Timberline koło miejscowości Goodfield, około 240 kilometrów na południowy zachód od Chicago. W płomieniach zginęło pięć osób: 34-letni mężczyzna, 69-letnia kobieta, dwoje dwulatków i jedno roczne dziecko. Zdarzenie miało miejsce w sobotę 7 września. O podpalenie oraz morderstwo z premedytacją oskarżono 9-latka. To precedensowy akt oskarżenia. Media odnotowały, że od 2006 roku tak małe dziecko nie było sądzone za masowe morderstwo.


Jak komentował w rozmowie z dziennikarzami Miner, oskarżenie 9-letniego dziecka o tak poważny czyn „to była ciężka decyzja”. Wobec bardzo młodej osoby wysnuliśmy oskarżenia o popełnienie jednego z najcięższych przestępstw. Myślę jednak, że należało to zrobić, by domknąć sprawę.

Chłopca bronią adwokaci. Obrońcy oskarżonego 9-latka twierdzą, że w momencie podpalania domku kempingowego nie wiedział on co robi i jakie konsekwencje mogą mieć jego działania.

Dziewięciolatki nie wiedzą, że Święty Mikołaj nie istnieje. Nie wiedzą, że ludzie umierają i nie wracają do życia. Nie wiem, czy 9-latkowie potrafią popełnić zabójstwo – zastanawia się Gus Kostopoulos, pracujący w Chicago adwokat.

Wiodący obrońca stanu Illinois dla dzieci skrzywdzonych systemem wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych ostro skrytykował decyzję o oskarżeniu 9-latka o morderstwo. Podkreśla, że w wielu krajach 14 lat to minimalny wiek odpowiedzialności karnej. Minger zapewnia jednak, że jeśli chłopiec zostanie skazany, prawdopodobnie dostanie karę w zawieszeniu na co najmniej pięć lat, ale nie dłużej niż do wieku 21 lat. Najprawdopodobniej zostanie skazany na terapię i nadzór kuratora.źródło: DziennikWschodni/ RadioZet/ o2/ Fakt24

« PREV
NEXT »

Popularne