FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

Odeszła Krystyna Gołębiewska - ostatnia żyjąca krewna starszej siostry Chopina9 września br. odeszła zasłużona dla kultywowania pamięci po Fryderyku Chopinie Krystyna Gołębiewska, praprawnuczka Ludwiki Jędrzejewiczowej, starszej siostry kompozytora. Była ostatnią żyjącą osobą z tej linii krewnych.


foto: centrum prasowe pap


Fryderyk Chopin zmarł bezpotomnie, toteż szafarzami spuścizny po nim stali się członkowie rodziny jego starszej siostry - Ludwiki Jędrzejewiczowej. Krystyna Gołębiewska była ostatnią żyjącą osobą z tej linii.

Urodziła się 17 kwietnia 1933 roku w Warszawie, w młodości była bardzo zaangażowana we współpracę ze stowarzyszeniem - Instytutem Fryderyka Chopina - które nazywała „swoim drugim domem”. Po przeprowadzce do Gdyni przez wiele lat przechowywała pamiątki po kompozytorze odziedziczone po swojej ciotce, Ludwice Ciechomskiej.

Obecnie znajdują się one w zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina, obok bogatej kolekcji fotografii rodziny Ciechomskich, podarowanej Muzeum w minionych latach. Przedmioty te są ważnymi elementami wystawy stałej, w sposób szczególny budząc zainteresowanie zwiedzających, jak m.in. zegarek podróżny, dzwonek ze stolika przy łóżku, przycisk do papieru i fragment szafki. W wywiadzie dla Radia Gdańsk, udzielonym w 2015 roku z okazji przekazania chopinowskich pamiątek do Muzeum Krystyna Gołębiewska dała wyraz emocjom związanym z rozstaniem z nimi:

„[…] były małe pamiątki, zupełnie malutkie, […] niewiele tego zostało, ale są dla mnie bardzo cenne, które mam do dziś. […] dlaczego są takie cenne, […] przede wszystkim, że pochodzą od Chopina, ale dlatego, że w czasie Powstania [Warszawskiego], kiedy dom cioci mojej [Ludwiki Ciechomskiej] runął w gruzy, […] a to był duży dom sześciopiętrowy, legł w gruzy kompletnie… to są pamiątki wyciągnięte spod gruzów”. 

Źródło informacji: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina/ centrum prasowe pap


« PREV
NEXT »

Popularne