FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

Zaatakował Policjanta na służbie. Jest wniosek o areszt ( NAGRANIE W ARTYKULE)

Prokuratura poparła inicjatywę Policji i wystąpiła do Sądu z wnioskiem o areszt wobec 36-letniego, agresywnego mężczyzny, który w czwartek /1 sierpnia/ zaatakował policjanta, kierującego ruchem drogowym w Kostrzynie, w ramach zabezpieczenia Pol’And’Rock Festival. Atak na policjanta miał charakter chuligański. Takie zachowanie jest niedopuszczalne i powinno zostać potępione.


foto: policja


Przypomnijmy, do sytuacji tej doszło w czwartek /1 sierpnia/ po godzinie 20.00. Do policjanta ruchu drogowego, który kierował ruchem w ramach zabezpieczenia Pol’And’Rock Festival, na jednym z najbardziej newralgicznych punktów w Kostrzynie. To właśnie w tym miejscu od strony Gorzowa przyjeżdża autami największa liczba miłośników festiwalu. 


Dlatego na skrzyżowaniu tym nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych czuwa aż kilku doświadczonych policjantów drogówki. Mundurowi mają tu naprawdę sporo pracy. Niestety są tacy, którzy nie potrafią tego docenić. Jednym z nich był 36-letni mężczyzna, który zachował się w sposób, który nie tylko nie powinien uzyskać akceptacji, ale musi zostać potępiony. 

Nagi, agresywny i lekceważący komunikaty policjanta mężczyzna wszedł na zatłoczone skrzyżowanie między auta i nie miał zamiaru go opuszczać. 36-latek zlekceważył wyraźny komunikat policjanta. W pewnym momencie mężczyzna zaatakował policjanta, którego sposób reakcji i dynamicznego obezwładnienia napastnika znajduje duże słowa uznania wśród opinii publicznej. 

Z ogólnodostępnym zapisem video tego zdarzenia dzięki zarejestrowaniu go i upublicznieniu przez naocznego świadka, mogła zapoznać się cała Polska. Podczas interwencji policjant doznał urazu wiązadeł barkowych. Przeprowadzone badania wykazały, że mężczyzna jest pod działaniem narkotyków.

W sobotę /3 sierpnia/ z udziałem zatrzymanego 36-latka zostały przeprowadzone czynności procesowe z udziałem prokuratora. Podczas nich mężczyzna nie znajdował sensownego wytłumaczenia swojego zachowania. Zatrzymany usłyszał zarzut związany z art. 224 §1 i 2- ze stosowaniem przemocy wobec funkcjonariusza publicznego w celu zaniechania prawnej czynności służbowej, następstwem której był uszczerbek na zdrowiu policjanta. Występek, którego się dopuścił miał znamiona czynu chuligańskiego, co będzie miało wpływ na zaostrzenie odpowiedzialności karnej. Ponadto policjanci skierują do Sądu wniosek o jego ukaranie z uwago na fakt, że dopuścił się zakłócenia ładu i porządku publicznego oraz nieobyczajnego wybryku.

Powtórzymy raz jeszcze- jesteśmy tu, aby pomagać i służyć radą wszystkim tym, którzy zdecydowali się odwiedzić przygraniczny Kostrzyn i cieszyć się festiwalowym życiem. Oczekujemy jednak pełnej akceptacji już nie dla trudu policyjnych służb, bo nie każdy musi go rozumieć, ale nietykalności funkcjonariusza publicznego na służbie. Atak na policjanta nie ma żadnego usprawiedliwienia.

Art. 224. Wymuszanie czynności urzędowych

§ 1. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe organu administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest skutek określony w art. 156 spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu § 1 lub w art. 157 spowodowanie średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 57a. Zasady wymiaru kary za występek o charakterze chuligańskim

§ 1. Skazując za występek o charakterze chuligańskim, sąd wymierza karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

opr. na podstawie materiałów KWP w Gorzowie Wlkp.

« PREV
NEXT »

Popularne

loading...