Drukarz z Łodzi odmówił druku plakatów LGBT. Minister interweniuje w sprawie wyroku - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama


wtorek, 9 lipca 2019

Drukarz z Łodzi odmówił druku plakatów LGBT. Minister interweniuje w sprawie wyroku


Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił 5 lipca skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT.

foto: MS

- Skierowanie tego wniosku jest wyrazem tego, że zawsze będziemy opowiadać się za wolnością, która jest zagrożona. Mamy do czynienia z wojną ideologiczną, kiedy osoby kierujące się swoim wyznaniem i sumieniem, są atakowane, zwalniane z pracy. Tak jak w przypadku sprawy w IKEI, czy w przypadku drukarza z Łodzi – mówił na konferencji prasowej Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski.


Wniosek jest związany z niedawnym wyrokiem, w którym Trybunał Konstytucyjny podzielił argumentację Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro i uznał za niezgodny z Konstytucją przepis Kodeksu wykroczeń, który pozwolił na skazanie przez sąd drukarza z Łodzi.

- Ten wyrok poszerza sferę wolności, w jego konsekwencji nikt nie może być karany za to, że odmawia wykonania usługi, kierując się własnym sumieniem czy wyznaniem. A tak było właśnie w tym przypadku. Drukarz z Łodzi został skazany za odmowę wykonania usługi, która w sposób rażący była sprzeczna z jego wewnętrznymi przekonaniami, wyznawaną religią – powiedział wiceminister Marcin Romanowski.

Zaznaczył, że drukarz z Łodzi odmówił wykonania usługi nie ze względu na orientację seksualną osoby składającej zamówienie, lecz z powodu treści zamawianych materiałów, które były w oczywistej sprzeczności z wyznawanymi przez niego wartościami.

- Nasze stanowisko jest podobne do wyrażonego, w podobnej sprawie, przez Sąd Najwyższy USA. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny konsekwentnie stoi na straży wolności, czego wyrazem jest również zaangażowanie prokuratury po stronie zwolnionego pracownika IKEI – podkreślił Jan Kanthak, Rzecznik Prasowy i Szef Gabinetu Politycznego Ministra Sprawiedliwości.

« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne