Busko Zdrój - miasto uzdrowiskiem stojące

Województwo Świętokrzyskie bogate jest w liczne atrakcje turystyczne. Oczywiście znajduje się tutaj pasmo górskie, od którego pochodzi nazwa tego obszaru, ale także takie ciekawe miejsca jak zabytkowy Sandomierz, zamki i sanktuaria w Chęcinach, Ujeździe czy Skarżysku Kamiennej, jak również słynące z uzdrowiska miasto Busko Zdrój, którego początki sięgają 1287 roku.


Historia miasta

Pierwsze wzmianki na temat Buska Zdroju pochodzą z końca XII wieku, a dokładniej z 1166 roku, kiedy to zapisy w kronice diecezji krakowskiej poinformowały o ufundowanym przez rycerza Dzierżka, kościele znajdującym się w miejscowości Bugsk. W kolejnych latach ten sam wojownik ufundował przykościelny klasztor Norbertanek. Kolejne ważne wydarzenia przypadają już na XIII wiek. Z roku 1252 pochodzą pierwsze wzmianki o solance. 

Wtedy to książę Bolesław Wstydliwy przyznał klasztorowi prawo warzenia soli z miejscowych wód.  Ponad trzy dekady później, w 1287 roku Leszek Czarny nadał osadzie nazwę Busko oraz prawa miejskie, które w kolejnych stuleciach potwierdzali królowie Władysław Jagiełło oraz Zygmunt Stary. Na kolejny przełom w dziejach miasta przyszło czekać prawie pięćset lat, do roku 1783, kiedy to dzięki staraniom Stanisława Staszica w Busku powstała Kompania Solna, duże przedsiębiorstwo zajmujące się warzeniem soli z tutejszych solanek. 

Uzdrowisko

To właśnie ono jest obecnie wizytówką miasta. Przybywają do niego liczne rzesze kuracjuszy z Polski i zagranicy. Otwarte zostało 1 czerwca 1836 roku. Miało ono formę zdrojowych łazienek zaprojektowanych przez Henryka Marconiego. Dynamiczny rozwój uzdrowiska nastąpił jednak dopiero końcem XIX wieku za sprawą dzierżawiącego go doktora Aleksandra Dobrzańskiego. Zainwestował on wiele własnych środków w rozwój, modernizację oraz rozbudowę całej infrastruktury. Kolejne lata chwały nastały w dwudziestoleciu międzywojennym i były one zasługą doktora Szymona Starkiewicza, a trwały również po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. Obecnie buskie uzdrowisko składa się z trzynastu obiektów, otoczonych Parkiem Zdrojowym, w których leczy się przede wszystkim pacjentów cierpiących na dolegliwości ortopedyczno-urazowe, kardiologiczne, reumatologiczne oraz dotkniętych Dziecięcym Porażeniem Mózgowym.

Park Zdrojowy

Jest on drugim, obok znajdującego się na jego terenie uzdrowiska, najbardziej charakterystycznym punktem miasta. Zajmuje on powierzchnię 16 hektarów i zlokalizowany jest w południowej części Buska Zdroju. Jego projektantem był Ignacy Hanusz. Poza obiektami uzdrowiskowymi, zlokalizowano w nim słynną kaplicę św. Anny, muszlę koncertową, restauracje i korty tenisowe oraz Aleje Gwiazd Polskiej Muzyki Klasycznej.

Atrakcje turystyczne Buska Zdroju

Przebywającym w mieście turystom oraz kuracjuszom oferuje ono liczne zabytki. Najsłynniejsze z nich to wspomniany już zespół klasztorny Norbertanów, kościół pw. św. Leonarda czy synagoga, przemieniona w pomieszczenia handlowe. Na terenie Buska Zdroju znajduje się także Izba Zbiorów Regionalnych, gdzie znaleźć można wiele pamiątek związanych z historią miasta. W tym samym budynku, zlokalizowanym przy al. Mickiewicza, mieści się również Galeria Sztuku "Zielona". 
Busko Zdrój to nieduże miasto, liczące niewiele ponad 16 tysięcy mieszkańców. Jego liczne atrakcje oraz cieszące się dobrą sławą uzdrowisko, a także tworzące niepowtarzalny klimat zabytki, sprawiają, że jest ono celem podróżny wielu turystów, którzy chętnie do niego wracają.
Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez ekskluzywny hotel bristolbusko.pl ze SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój