PROGRAM MIESZKANIE + - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

poniedziałek, 3 czerwca 2019

PROGRAM MIESZKANIE +Rządowy program Mieszkanie Plus jest jednym z głównych filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego podstawowym celem jest zwiększenie liczby przystępnych cenowo mieszkań dostępnych na rynku. Nowe inwestycje mieszkaniowe są realizowane w ścisłym partnerstwie z jednostkami samorządu terytorialnego i spółkami Skarbu Państwa, a także inwestorami prywatnymi, towarzystwami budownictwa społecznego i innymi podmiotami działającymi na rzecz rozwoju rynku atrakcyjnych cenowo mieszkań. Finansowanie inwestycji odbywa się z wykorzystaniem funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego. Program ma charakter powszechny, co oznacza, że jest skierowany do wszystkich grup społecznych.


foto: 
mieszkanieplus.gov.pl


Mieszkanie Plus ma za zadanie wspierać wszystkich, dla których uzyskanie własnego lokalu jest z różnych względów niemożliwe. Program proponuje mieszkania na wynajem lub wynajem z opcją dojścia do własności. 


Bardzo ważnym elementem wspierającym program jest obowiązujący od stycznia 2019 roku pakiet dopłat do czynszu, realizowany w ramach projektu „Mieszkanie na start”. Jest to bezzwrotna pomoc finansowa państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu.

Aktualnie istnieją dwa kluczowe kryteria, które musi spełniać osoba ubiegająca się o przystąpienie do programu Mieszkanie Plus. Są to: brak prawa własności lub współwłasności do mieszkania czy domu, jak również brak prawa do lokalu spółdzielczego, a także zdolność czynszowa.Dla kogo program?


Mieszkanie Plus jest zbiorem działań rządu zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. To program powszechny, adresowany do wszystkich grup społecznych.

Mieszkanie Plus wspiera ludzi, dla których uzyskanie własnego mieszkania było z różnych powodów niemożliwe. Ważnym celem jest też mobilność i elastyczność na rynku pracy dzięki dostępności mieszkań na wynajem. W sposób szczególny Mieszkanie Plus ma za zadanie poprawić sytuację młodych rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci.

Program proponuje mieszkania na wynajem lub na wynajem z opcją dojścia do własności. O szczegółowych kryteriach przyznania mieszkania i najmu decydują samorządy. Przy tworzeniu kryteriów, może być brana pod uwagę liczba dzieci lub umiarkowany poziom dochodów przyszłych najemców. Najemcy mieszkań powinni spełniać dwa kryteria: nie posiadać na własność mieszkania lub innej nieruchomości oraz mieć możliwość terminowego opłacania czynszu.

Uzupełnieniem programu Mieszkanie Plus są dopłaty do czynszu. Mogą z nich skorzystać rodziny słabiej uposażone. Dzięki dopłatom osoby o dochodach niewystarczających na zakup mieszkania lub opłacanie rynkowego czynszu mogą w bezpieczny i stabilny sposób wynająć mieszkanie. Od 2019 roku dopłatami objęte będą mieszkania nowe lub poddane rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z samorządami.

Dodatkowym wsparciem programu Mieszkanie Plus są ułatwienia dla przedsiębiorców i samorządów. Dzięki przyśpieszeniu procedur administracyjnych, odblokowaniu podaży gruntów pod inwestycje mieszkaniowe oraz racjonalizacji przepisów budowlanych mieszkania mogą być budowane szybciej, taniej i w wyższej niż obecnie jakości.


DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ TU>>>

« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne