FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości wręczone w MRPiPS


Naszym wspólnym wyróżnikiem jest działanie na rzecz drugiego człowieka, bardzo serdecznie za to dziękuję – mówił wiceminister Stanisław Szwed podczas uroczystości wręczenia Odznaki Okolicznościowej – „Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości”, która odbyła się w czwartek w siedzibie MRPiPS.


foto: MRP

„Oddając hołd i wyrażając najwyższe uznanie wobec tych pokoleń Narodu Polskiego, które swoją niezłomną walką o zachowanie polskości, składając przy tym niejednokrotnie daninę ze swej krwi, przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli, dążąc do uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego, ustanowiony został Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości” – to fragment uchwały Rady Ministrów oddający ideę wręczanego odznaczenia.

Wyjątkowym odznaczeniem – Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości – uhonorowani zostali:
profesor Bogdan Józef Aniszczyk
siostra Barbara Belchnerowska
prof. Krzysztof Bielecki
ksiądz Marek Bieńkowski
ojciec Filip Buczyński
Urszula Jarosz
Stanisław Kmiecik
ksiądz Marek Kogut
Wanda Krajewska-Hofman
Marian Krawiec (odznakę w jego imieniu odebrała Pani Małgorzata Paprota)
Andrzej Kropiwnicki
Joanna Krupska
Jadwiga Rogalska
ksiądz dr Stanisław Słowik
ksiądz Stanisław Słowik
Marek Wątorski

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości ma kształt prostokąta. Na jego awersie widnieje wizerunek orła białego w koronie, wokół którego umieszczone zostały wizerunki wybitnych Polaków: Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera. W dolnej, lewej części umieszczono napis: 100-lecie odzyskania niepodległości. Natomiast na stronie odwrotnej znajduje się napis: „To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i wy?”, a w dolnej części wizerunek Legionów Polskich.

Medal ten honoruje osoby, które swoją zaangażowaną postawą na rzecz przemian demokratycznych włączają się w budowę wspólnoty, wzmacniają suwerenność i tożsamość narodową.

– Naszym wspólnym wyróżnikiem jest działanie na rzecz drugiego człowieka, bardzo serdecznie za to dziękuję, dziękuję, że państwo zechcieliście przybyć na tę uroczystość i odebrać ten wspaniały medal – mówił podczas uroczystości wręczenia odznaczeń wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Gratulując uhonorowanym podkreślił, że wyróżnieni zostali ci, którzy aktywnie działają na rzecz polityki rodzinnej i społecznej.

Uroczystość uświetnił występ artystów – śpiewających seniorów – którzy przyjechali z Leoncina i zaprezentowali się w małym recitalu pt. „Wspomnienie znanych i nieznanych – dla Niepodległej”.

« PREV
NEXT »

Popularne