FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

Fernando Ricksen, były gwiazdor szkockiej ligi, cierpi na nieuleczalną chorobę. Wygląd chorego piłkarza poruszy każde serce


Fernardo Ricksen w 2013 zachorował na stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Choroba jest nieuleczalna. 9. czerwca na Twitterze przyjaciółki gwiazdora piłki nożnej pojawił się filmik. Mężczyzna zaprasza w nim na ostatnie wydarzenie, w którym weźmie udział.


zdjęcia: instagram

42-letni Ricksen urodził się w Holandii. W latach 2000-2003 grał w tamtejszej kadrze narodowej. Następnie występował w szkockiej drużynie Rangers Glasgow, a w latach 2006-2008 w Zenit Petersburg. 


W 2013 roku Fernardo dowiedział się, że ma stwardnienie zanikowe boczne. Schorzenie jest nieuleczalne. Postanowił walczyć z chorobą. Wydał autobiografię, nakręcił film dokumentalny oraz zaczął zbierać pieniądze dla chorych na ALS.

Na Twitterze przyjaciółki gwiazdora pojawił się filmik. Mężczyzna zaprasza w nim na ostatnie wydarzenie, w którym weźmie udział. Na nagraniu widzimy wychudzonego, wyniszczonego chorobą Fernando. Mężczyzna jest przykuty do łóżka w hospicjum. Mówi przy użyciu generatora mowy. Ricksen zaprasza kibiców na spotkanie, które odbędzie się 28. czerwca w Glasgow Urban Hotel. Wygląd chorego, wychudzonego piłkarza chwyta za serce.


ALS – nazywane także stwardnieniem zanikowym bocznym, chorobą Charcota, chorobą Lou Gehriga, chorobą neuronu ruchowego, jest nieuleczalną, postępującą chorobą neurodegeneracyjną. Prowadzi ona do zaniku mięśni, konsekwencją czego jest niepełnosprawność a następnie śmierć z powodu niewydolności oddechowej. 

Renata Zalewska-Ociepa
źródło: sportowefakty.wp/Fakt/wikipedia
« PREV
NEXT »

Popularne