FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

Z OFE na IKE

Pieniądze zebrane w OFE mogą trafić na Indywidualne Konta Emerytalne.
foto: Serwis polskiego rządu

Na konferencji prasowej w dniu 15.04 Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w imieniu rządu propozycję przekazania całości środków z OFE na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne IKE. W konferencji udział wzięła m.in. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Każdy uczestnik OFE miałby wybór, czy przenieść swoje środki na Indywidulane Konto Emerytalne, czy też do ZUS na konto emerytalne w I filarze.


W sumie chodzi o ok. 162 mld zł zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych przez 16 mln Polaków. Środki te będą w stu procentach prywatne i dziedziczone. Będzie można je wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku, po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że podstawową bolączką w Polsce jest brak zdolności do tworzenia oszczędności na późne lata życia. Według szefa rządu propozycja zmian w systemie emerytalnym ma być odpowiedzią na tą bolączkę. Zmiany w OFE oznaczają wzrost bezpieczeństwa finansowego Polaków oraz wzmocnienie systemu emerytalnego.


Jak zaznaczył premier system emerytalny byłby w ten sposób oparty na trzech filarach - Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz Indywidulanych Kontach Emerytalnych (IKE). Dzięki dywersyfikacji źródeł pieniędzy emerytury byłyby w ten sposób wyższe.

W konferencji prasowej udział wzięli także Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński oraz Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

« PREV
NEXT »

Popularne