Poważny wypadek w Goleszowie. 17- letni motocyklista helikopterem przetransportowany do szpitala

Policjanci z cieszyńskiej komendy wyjaśniają okoliczności wypadku z udziałem motocyklisty, do którego doszło dziś w nocy w Goleszowie. Kierujący jednośladem 17-latek z poważnymi obrażeniami ciała został zabrany helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.


foto: policja


Do poważnego zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty doszło dziś w nocy na ul. Lotniczej w Goleszowie. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 17-letni motocyklista, chwilę przed północą, podczas wymijania na prostym odcinku drogi zderzył się z kierującym audi 22-latkiem. W wyniku tego zdarzenia ranny został motocyklista, który z miejsca zdarzenia był transportowany helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Jak ustalili policjanci, kierujący motocyklem nie miał prawa jazdy, a motocykl nie był zarejestrowany. Jednoślad nie posiadał też oświetlenia i ubezpieczenia.

Nie tylko ten, kto wsiada na motocykl, ale każdy powinien sobie uzmysłowić, że poruszając się drogą powinien być możliwie jak najlepiej widoczny. Korzystając z jednośladu nawet w dzień warto pamiętać i korzystać, poza podstawowym oświetleniem, z elementów odblaskowych. To daje kierowcom samochodów dużo większe szanse dostrzeżenie motocyklisty. Oprócz wcześniej wspomnianych podstawowych zasad bezpieczeństwa ważna jest oczywiście prędkość, która jest najczęstszą przyczyną wypadków. Kluczowe znaczenie ma również stan nawierzchni dróg. Gdy motocykl wpadnie jednym kołem w wyrwę lub najedzie na rozsypany żwir czy piasek, nie trudno o tragedię.

Większość motocyklistów respektuje przepisy ruchu drogowego, ale w dalszym ciągu na drogę wyjeżdżają kierowcy, których styl jazdy cechuje brawura i brak wyobraźni.

Dlatego policjanci przypominają!

Motocyklisto:

- respektuj przepisy obowiązujące na drodze,

- zawsze korzystaj z kasku i odpowiedniej odzieży,

- zadbaj o prawidłowe oświetlenie swojego jednośladu i jego stan techniczny

- nie wjeżdżaj na skrzyżowanie gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony,

- nie wjeżdżaj między pojazdy,

- nie przeceniaj swoich umiejętności,

- zadbaj o widoczność na drodze - używaj elementów odblaskowych na odzieży,

- nie wymuszaj pierwszeństwa,

- nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości,

- nie wyprzedzaj "na trzeciego".

- pamiętaj, że drogi publiczne to nie tory wyścigowe,

- zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania i ostrożności,

Kierowco:

– przed zmianą pasa ruchu – zawsze spójrz w lusterka, a także oglądnij się. Pamiętaj o polu martwym!
– unikaj gwałtownych zmian kierunków jazdy, czy też manewrów;
– wyprzedzając jednoślad zachowaj odstęp 1,5 metra;
– stojąc w korku, pamiętaj o zasadzie jazdy przy prawej krawędzi jezdni- zrób miejsce motocykliście;
– w razie wypadku korytarzem życia szybciej przejedzie motocyklista niż samochód. Ułatw mu dojazd- większość z nich ma przeszkolenie z pierwszej pomocy i mają na wyposażeniu apteczkę;
– dla większości motocyklistów, jazda na motocyklu to pasja. Im też zależy na życiu;
– Ciebie chroni karoseria, a motocyklistę tylko kask;

Apelujemy także do kierowców pozostałych pojazdów o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma mniejsze szanse na wyjścia z wypadku bez szwanku.