Kardynał George Pell skazany za pedofilię - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

środa, 13 marca 2019

Kardynał George Pell skazany za pedofilię

Australijski kardynał George Pell został skazany przez sąd w Melbourne na 6 lat więzienia za czyny pedofilii wobec dwóch 13-letnich chłopców. To najwyższy w historii Kościoła rzymskokatolickiego dostojnik skazany w procesie karnym za tego rodzaju czyny.


foto: 
Bundaberg News Mail

Proces dotyczył czynów pedofilskich popełnionych w 1996 roku w katedrze w Melbourne. Sędzia Peter Kidd mówił podczas rozprawy, że działania kardynała Pella miały „głęboki wpływ” na życie jednego z chłopców. Mogły też wpłynąć na drugiego chłopca, który zmarł z powodu przedawkowania heroiny.

77-letni kardynał Pell przebywa w areszcie od 27 lutego. Za popełnione czyny groziła mu kara do 50 lat więzienia.


Emerytowany metropolita Melbourne i Sydney to do niedawna wpływowy dostojnik Watykanu, były prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii i były doradca papieża Franciszka. Od początku procesu utrzymuje, że jest niewinny. Jego apelacja ma zostać rozpatrzona w czerwcu.

W długiej, transmitowanej przez australijską telewizję przemowie skierowanej do kardynała sędzia Peter Kidd w nadzwyczaj stanowczy sposób potępił jego czyny i ich perwersję, mówił o cierpieniu ofiar oraz krzywdzie, jaka została im wyrządzona, a także o "niesłychanej arogancji" sprawcy.

Papież Franciszek nałożył już na hierarchę zakaz publicznego pełnienia posługi kapłańskiej i kontaktów z małoletnimi. Pell został również usunięty z Rady Kardynałów.

źródło: TvpInfo/ PolsatNews/ RMF24/ wp.pl

« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne