Nie żyje legendarny skoczek Matti Nykaenen

Nie żyje Matti Nykaenen, wybitny skoczek narciarski. Informacje przekazali fińscy dziennikarze. Czterokrotny mistrz olimpijski zmarł w wieku 55 lat.

skiinghistory

O śmierci legendy skoków narciarskich poinformowała fińska gazeta "Seiska", której tę przykrą informację potwierdziło najbliższe otoczenie Mattiego Nykaenena.

Nykaenen zdobył cztery złote medale olimpijskie (Sarajewo 1984 i Calgary 1988), w tym trzy indywidualnie i jeden drużynowo. W bogatym dorobku sukcesów miał także pięć tytułów mistrza świata. W sumie w czempionacie globu wywalczył dziewięć krążków. Oprócz tego był mistrzem świata w lotach.

Cztery razy w karierze sięgnął po Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dwukrotnie wygrał prestiżowy Turniej Czterech Skoczni. 46 razy wygrywał zawody PŚ, co w klasyfikacji wszech czasów w skokach narciarskich daje mu drugie miejsce za Austriakiem Gregorem Schlierenzauerem (53 zwycięstwa).

Po zakończeniu kariery sportowej zajmował się m.in. muzyką (pierwsza płyta uzyskała status złotej) i polityką. Głośno było również o jego zatargach z prawem: Nykaenen m.in. trafił do więzienia za próbę uduszenia paskiem od szlafroka jednej ze swoich żon. Był niewątpliwie jedną z najbardziej barwnych postaci fińskiego sportu. Matti Nykaenen zmarł w wieku 55 lat.

źródło: sport.tvp/ Fakt24/ rmf24/ sportowefakty.wp