Zarząd woj. pomorskiego zaapelował do firm energetycznych o pilną obniżkę stawek za prąd - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

środa, 9 stycznia 2019

Zarząd woj. pomorskiego zaapelował do firm energetycznych o pilną obniżkę stawek za prąd


Po uchwaleniu przez Sejm ustawy obniżającej akcyzę na energię do firm energetycznych wpływają pierwsze wnioski samorządów o weryfikację stawek ustalonych w niedawno rozstrzygniętych przetargach.

foto: pixabay

Jednym z pierwszych samorządów, który zaapelował do spółek Energa Obrót i Enea o pilną obniżkę stawek wynikających z ubiegłorocznych przetargów jest zarząd województwa pomorskiego.

Pisma przesłane przez wicemarszałka Ryszarda Świlskiego do obu spółek dotyczą w sumie 43 podmiotów - w tym m.in. szpitali wojewódzkich, stacji pogotowia ratunkowego, muzeów, teatrów, szkół, bibliotek, ośrodków ruchu drogowego, a także Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, których koszty funkcjonowania bezpośrednio przekładają się na ceny usług dostarczanych mieszkańcom Pomorza.

W sierpniu ubiegłego roku pomorski urząd marszałkowski  przeprowadził postępowanie przetargowe w imieniu grupy zakupowej energii elektrycznej obejmującej łącznie 258 punktów poboru energii elektrycznej. Zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem Energa Obrót SA zaoferowała cenę 375 zł netto za 1 MWh (przy cenie za 2018 rok wysokości 233,20 zł za 1 MWh), natomiast Enea SA zaoferowała cenę 410 netto za 1 MWh (przy cenie za 2018 rok wysokości 244 zł za 1 MWh). Były to jedyne spółki jakie złożyły swoją ofertę w przetargu.

Jak tłumaczą władze województwa, z powodu konieczności zapewnienia dostaw energii elektrycznej dla wielu ważnych podmiotów wszystkie umowy - z braku alternatywy - zostały zawarte na wymienionych warunkach wynikających z przetargu.

Tymczasem obowiązująca od 1 stycznia 2019 r. ustawa zmniejszająca akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh obniżyła też o 95 proc. opłatę przejściową, płaconą co miesiąc przez odbiorców energii elektrycznej w rachunkach. Opłaty przesyłowe i dystrybucyjne, płacone przez odbiorców zostały zamrożone na poziomie z 31 grudnia 2018 r.

Z kolei ceny energii w 2019 r. zostały ustalone na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiązujących 30 czerwca 2018 r. Zgodnie z ustawą umowy na dostawy w 2019 r., o ile zakładają wzrost cen w stosunku do poprzedniej umowy danego podmiotu, do 1 kwietnia 2019 r. będą musiały być skorygowane do poziomu z połowy 2018 r. z mocą od 1 stycznia 2019 r.

mp/

« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne