Odprawa służb po tragedii w Koszalinie - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

niedziela, 6 stycznia 2019

Odprawa służb po tragedii w Koszalinie


Dzisiaj w MSWiA odbyła się narada z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego, szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Leszka Suskiego oraz Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. - Na początku chciałem złożyć najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin ofiar tej ogromnej tragedii – powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki po odprawie, w której uczestniczył minister SWiA oraz komendanci Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz innych instytucji państwowych. Narada zorganizowana w MSWiA poświęcona była działaniom służb po tragicznym pożarze w Koszalinie.

foto: policja

- To sprawa, która jest niezwykle tragiczna. Cały czas zajmujemy się przyczynami i tym, co należy zrobić żeby w przyszłości zapobiegać tego typu zdarzeniom – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że jest w stałym kontakcie m. in. z ministrem Joachimem Brudzińskim, Zbigniewem Ziobro, prokuratorem generalnym oraz szefami Państwowej Straży Pożarnej i Policji. Poinformował, że po kontrolach, które w całym kraju polecił wszcząć minister Joachim Brudziński już zostały zamknięte pierwsze tego typu obiekty. – W krótkim czasie będzie bardzo szczegółowy raport pokontrolny, który będziemy analizować i na jego podstawie będziemy podejmować szczegółowe decyzje dotyczące escape roomów i innych lokali, gdzie taka tragedia może wystąpić  – powiedział premier.


Kondolencje najbliższym złożył też minister Joachim Brudziński. Podziękował służbom za przeprowadzoną akcję. Z przekazanych informacji wynika, że straż pożarna wyjechała do zdarzenia po minucie od otrzymania zgłoszenia. Na miejscu była po kolejnych 4 minutach. – Niestety strażacy przegrali walkę o życie tych dziewcząt. Nie z powodu braku profesjonalizmu, kompetencji i doświadczenia. Przegrali ją z tymi, którzy kierując się chęcią łatwego i szybkiego zysku narazili na śmierć Bogu ducha winne dzieci – powiedział Joachim Brudziński.

Kontrole w całym kraju
Z informacji przekazanych przez gen. bryg. Leszka Suskiego, Komendanta Głównego PSP wczoraj do godzin popołudniowych zespoły kontrolne sprawdziły ponad 178 takich miejsc. Stwierdzono ponad 400 uchybień związanych z przepisami ewakuacyjnymi, a 13 takich obiektów zostało zamkniętych. Natomiast 16 właścicieli zostało ukaranych mandatami karnymi. Dzisiaj nadal prowadzone są kontrole i będą kontynuowane do skutku. Z informacji uzyskanych od Policji wynika, że w Polsce działa ponad 1000 obiektów typu escape room. Listę lokali funkcjonariusze przekazali do Komendy Głównej PSP oraz komend wojewódzkich.


Apel do rodziców
Premier, minister oraz komendanci PSP i Policji apelują też, żeby podczas ferii zwracać uwagę na to, jak dzieci zamierzają spędzać wolny czas. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z ich bezpieczeństwem warto kierować zgłoszenia do odpowiednich instytucji. Można to robić dzwoniąc na numer alarmowy lub korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. - Zysk nie może stać przed zdrowiem i życiem naszych najmłodszych i najbliższych – powiedział minister Joachim Brudziński.
Źródło: MSWiA / KGP
« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne