Sejm przyjął ustawę. Nie będzie podwyżek cen energii - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

piątek, 28 grudnia 2018

Sejm przyjął ustawę. Nie będzie podwyżek cen energii


Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na energię elektryczną, opłatę przejściową oraz ustalającą ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Jeszcze w piątek ustawa trafi do Senatu.


foto: wikipedia


W piątek po godz. 21. rozpoczęło się posiedzenie Senatu, który zajmuje się rządową nowelą ustawy ws. cen energii elektrycznej. Nowela uchwalona wcześniej tego dnia przez Sejm obniża akcyzę na energię elektryczną i zmienia stawki opłaty przejściowej, co ma zapobiec podwyżkom cen prądu w 2019 r.

Premier Mateusz Morawiecki jeszcze przed rozpoczęciem debaty ws. projektu oświadczył w Sejmie, że przygotowane przez Radę Ministrów rozwiązanie będzie dobre dla polskich rodzin, dla Polaków.

Ustawa przyjęta przez Sejm zmniejsza podatek akcyzowy na energię elektryczną z 20 zł do 5 zł za MWh. Dzięki nowym regulacjom będzie możliwa również bardzo wyraźna obniżka (o 95 proc.) opłaty przejściowej, którą obywatele płacą każdego miesiąca. Pozostałe opłaty przesyłowe i dystrybucyjne pozostaną niezmienne. Projekt ustawy zakłada również bezpośredni zwrot utraconego przychodu, który polega na wypłacie środków finansowych do przedsiębiorstw obrotu.

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym zostały zaakceptowane przez zdecydowaną większość Sejmu. Projekt poparło 389 posłów, przeciwko było 3, a 17 wstrzymało się od głosu. Przyjęcie ustawy odbyło się w „niecodziennych” warunkach, ponieważ trzecie czytanie ustawy odbyło się bez zwoływania posiedzenia komisji energii i finansów publicznych. Co więcej, ustawa została przyjęta na ostatnim, dodatkowym posiedzeniu Sejmu w tym roku.

W uzasadnieniu rządu napisano, że cenniki i taryfy na 2019 r. były „nieakceptowalne ze społecznego punktu widzenia”.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.


źródło: pch24/ PolsatNews/ tvp.info
« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne