Sejm przyjął ustawę. Nie będzie podwyżek cen energii


Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na energię elektryczną, opłatę przejściową oraz ustalającą ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Jeszcze w piątek ustawa trafi do Senatu.


foto: wikipedia


W piątek po godz. 21. rozpoczęło się posiedzenie Senatu, który zajmuje się rządową nowelą ustawy ws. cen energii elektrycznej. Nowela uchwalona wcześniej tego dnia przez Sejm obniża akcyzę na energię elektryczną i zmienia stawki opłaty przejściowej, co ma zapobiec podwyżkom cen prądu w 2019 r.

Premier Mateusz Morawiecki jeszcze przed rozpoczęciem debaty ws. projektu oświadczył w Sejmie, że przygotowane przez Radę Ministrów rozwiązanie będzie dobre dla polskich rodzin, dla Polaków.

Ustawa przyjęta przez Sejm zmniejsza podatek akcyzowy na energię elektryczną z 20 zł do 5 zł za MWh. Dzięki nowym regulacjom będzie możliwa również bardzo wyraźna obniżka (o 95 proc.) opłaty przejściowej, którą obywatele płacą każdego miesiąca. Pozostałe opłaty przesyłowe i dystrybucyjne pozostaną niezmienne. Projekt ustawy zakłada również bezpośredni zwrot utraconego przychodu, który polega na wypłacie środków finansowych do przedsiębiorstw obrotu.

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym zostały zaakceptowane przez zdecydowaną większość Sejmu. Projekt poparło 389 posłów, przeciwko było 3, a 17 wstrzymało się od głosu. Przyjęcie ustawy odbyło się w „niecodziennych” warunkach, ponieważ trzecie czytanie ustawy odbyło się bez zwoływania posiedzenia komisji energii i finansów publicznych. Co więcej, ustawa została przyjęta na ostatnim, dodatkowym posiedzeniu Sejmu w tym roku.

W uzasadnieniu rządu napisano, że cenniki i taryfy na 2019 r. były „nieakceptowalne ze społecznego punktu widzenia”.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.


źródło: pch24/ PolsatNews/ tvp.info