Romuald Dębski nie żyje. Odszedł wybitny lekarz ginekolog - Głos Wojewódzki
Najnowsze Wiadomości
latest

reklama

loading...

czwartek, 20 grudnia 2018

Romuald Dębski nie żyje. Odszedł wybitny lekarz ginekolog


 Dziś warszawski Szpital Praski poinformował, że prof. Romuald Dębski nie żyje. Wybitny, szanowany, polski ginekolog, ordynator oddziału położniczego w warszawskim Szpitalu Bielańskim, prof. Romuald Dębski trafił do szpitala w bardzo ciężkim stanie na początku grudnia. Niestety, pomimo głębokiej wiary rodziny i pacjentek słynny lekarz zmarł w wieku 62 lat. To bolesna strata dla polskiego środowiska lekarskiego.

foto: zdrowie pap

Prof. Romuald Dębski przeprowadził najbardziej skomplikowane operacje kardiologiczne na świecie. Był wybitnym naukowcem, jednym  z najbardziej znanych polskich ginekologów, szefem Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Bielańskiego w WarszawieJako autor lub współautor ponad 100 publikacji, w tym książek, prac poglądowych i rozdziałów w podręcznikach z zakresu położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i diagnostyki ultrasonograficznej.



Był znanym zwolennikiem prawa do wyboru kobiety do decydowania o własnym ciele. Uważał, że projekt zaostrzenia przepisów aborcyjnych to ograniczenie ich praw. Wielokrotnie mówił, że poglądy na aborcję zmieniają się w chwili, kiedy problem zaczyna kogoś dotykać osobiście.


Profesor operował pacjentki, które inni lekarze zwyczajnie bali się leczyć. Na jego oddziale przeprowadzano zabiegi wyjątkowe w skali światowej - np. zakładano tam stenty międzyprzedsionkowe w sercu o średnicy 50-groszowej monety. Dębski leczył także pacjentki z nowotworem, prowadził dla nich program rezerwacji płodności. To oznacza, że przed chemioterapią pobierano u takich kobiet komórki jajowe lub fragmenty jajników.


Przez lata był oskarżany przez zwolenników całkowitego zakazu aborcji o to, że w jego szpitalu przeprowadza się zabiegi przerywania ciąży.


Wybitnego lekarza żegna środowisko medyczne. „Z głębokim żalem żegnamy prof. Romualda Dębskiego, wybitnego ginekologa, humanistę, przyjaciela naszego Szpitala” – czytamy na facebookowym profilu Szpitala Praskiego.




źródło: se.pl/ fakt24/ wyborcza/ dziennik/ Tokfm
« PREV
NEXT »

Popularne

loading...