Piernikowe Miasto w Dzierżoniowie - Głos Wojewódzki
Najnowsze Wiadomości
latest

reklama

loading...

niedziela, 23 grudnia 2018

Piernikowe Miasto w Dzierżoniowie7 grudnia br. uroczyście otwarto piernikowe miasteczko w Młynie Hilberta w Dzierżoniowie (woj. dolnośląskie). Mieszkańcy miasta od listopada piekli z piernika budynki, pomniki oraz pojazdy, a wszystko to powstało w domach oraz na warsztatach zorganizowanych w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury i na zajęciach w szkołach. 


foto: Renata Zalewska-Ociepa

Na makiecie stanęło ponad 160 miniaturowych budowli Dzierżoniowa, m.in. ratusz, kościół, wieża ciśnień, synagoga a nawet pomnik świętego Jana Nepomucena. Piernikowy model miasta oparty jest na historycznym układzie Dzierżoniowa. 

Jest to największe piernikowe miasto w Polsce.

Tradycje piernikarskie na Śląsku są bardzo długie i sięgają końca XIII wieku. 


- Najstarsza zachowana wzmianka źródłowa o piernikarzach, piernikach i ich produkcji pochodzi z roku 1293. W tej części Europy nikt inny nie może pochwalić się tak długą piernikarską tradycją; nawet tak znane z produkcji pierników miasta, jak Toruń, Norymberga czy Pardubice. W 1293 roku o śląskich piernikarzach napisano 'piperatas tortas facientes', czyli robiących pieprzne ciasta. Pierniki to przede wszystkim mąka i miód. Patronem Dzierżoniowa jest ksiądz Jan Dzierżoń, ojciec nowoczesnego europejskiego pszczelarstwa, dlatego chyba żadne inne miasto w Polsce nie nadaje się lepiej do zbudowania piernikowego miasteczka, jak właśnie Dzierżoniów – wyjaśnił  Arkadiusz Förster z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.


Tę wyjątkową, pięknie pachnącą, wystawę można oglądać do końca lutego w zabytkowym Młynie Hilberta w Dzierżoniowie. W imieniu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska i miasta Dzierżoniów zapraszamy codziennie od 10.00 do 16.00 a w weekendy od 10.00 do 18.00. Należy dodać, że zwiedzić warto również sam młyn, który powstał w latach 40. XIX wieku. 


Renata Zalewska-Ociepa


« PREV
NEXT »

Popularne

loading...