STAROŚĆ W POLSCE. 7 ZŁ NA DZIEŃ. Poznaj najbardziej wzruszające historie - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

poniedziałek, 5 listopada 2018

STAROŚĆ W POLSCE. 7 ZŁ NA DZIEŃ. Poznaj najbardziej wzruszające historie

Metalowe wiadro do noszenia wody ze studni – o tym marzy 78-letnia Pani Teresa. Kobieta nie widzi, żyje sama w domu bez bieżącej wody i łazienki. Jak pokazuje najnowszy Raport o biedzie SZLACHETNEJ PACZKI, co trzeci senior nie może wydać więcej niż 7 zł dziennie, żeby nie popaść w długi. Odkryj wstrząsające historie Szlachetnej Paczki, które pokazują prawdę o starości w Polsce.

foto: pixabay

EMERYTURĘ BĘDZIE PAN MIAŁ W NIEBIE 

Emeryturę będzie miał pan w niebie – słyszy w urzędzie pan Kazimierz. Zachorował na raka krtani, do emerytury zabrakło czterech lat pracy, renta mu nie przysługuje. Żyje z 600 zł zasiłku. Najtrudniejsze do zniesienia jest wrażenie, że nikt go nie słyszy. Także dosłownie: choruje na raka krtani, stracił głos, z innymi porozumiewa się, pisząc na kartkach.




ROZRYWKA: WYJŚCIE NA BALKON 

Przed pierwszym poważnym wyzwaniem stanęła, mając 10 lat. Rodzice zginęli w Powstaniu Warszawskim. Została sama z 3-letnim bratem. Dzisiaj wyzwaniem jest dla niej wyjście z własnego mieszkania, żyje na 4. piętrze, ma 81 lat.

Pani Sabina na życie towarzyskie wydaje 20 zł miesięcznie. Taką kwotę może przeznaczyć na doładowanie telefonu, żeby móc rozmawiać z synem. Syn mieszka w innym mieście. Rzadko zagląda. Jej jedyna rozrywka to wyjście na balkon.



Tysiące potrzebujących walczą codziennie o normalne życie. Możemy zmienić ich los. Zwłaszcza teraz – przed Świętami Bożego Narodzenia – warto pokazać, że potrafimy być solidarni.


2 GODZINY CIEPŁA DZIENNIE



Pani Zofia ma 83 lata i 2 godziny ciepła dziennie. Tylko na tyle uruchamia piecyk elektryczny. Boi się wysokich rachunków za prąd. Jej codzienność to także:



· Nieszczelne okna, jedno wybite. Brak pieniędzy na wstawienie szyby. Najgorzej jest zimą, w domu wieje tak, jakbyśmy siedzieli na dworze – zapisali wolontariusze.

· Skromna emerytura. Problemy finansowe zaczęły się od kredytu, który zaciągnęła na nagrobek dla zmarłej siostry – ostatniej bliskiej osoby.
· Wydatki na leki miesięcznie sięgają aż 300 zł. Mimo wszystko, Pani Zofia nie przestaje się uśmiechać.

CODZIENNA WALKA

Jak pokazuje Raport o biedzie Polsce, starość wielu osób w Polsce nie jest czasem zasłużonego odpoczynku, tylko codzienną walką o przetrwanie. Szczególnie trudną, bo prowadzoną w pojedynkę.

• Co trzeci senior nie może wydać więcej niż 7 zł dziennie, żeby nie popaść w długi.
• Aż 38% z nich ma zaciągnięte pożyczki.
• Prawie co trzeci senior nie ma łazienki. Dla osób starszych, które często mają problem z poruszaniem się, to szczególne utrudnienie.
• Co czwarty senior ma niskie poczucie własnej wartości.

Dla osoby pozostawionej samej sobie niedołężność oraz choroby, w połączeniu z niską rentą lub emeryturą, powodują brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb materialnych i życiowych. Szczególnie dotkliwe jest poczucie wykluczenia z życia społecznego. Osoby starsze nie mają już nikogo bliskiego lub nie pamięta o nich najbliższa rodzina; nie pracują, nie czują się potrzebne; często nie mogą już realizować swoich dawnych pasji; nie nadążają za współczesnością. To wpływa na zaniżone poczucie własnej wartości, które przyczynia się do wycofania z życia społecznego.

SZANSE NA WYJŚCIE Z BIEDY

Bariery, które napotykają na swojej drodze osoby starsze i samotne, są trudne do samodzielnego przezwyciężenia. Konieczne jest wsparcie społeczne, nie tylko na poziomie materialnym, ale przede wszystkim takie, które pomoże seniorom pokonać problem samotności, podniesie ich poczucie własnej wartości i na nowo włączy ich do życia społecznego.

https://www.szlachetnapaczka.pl/wplacam 


« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne