Rzeszów: Zatrzymano czternastu pracowników byłej służby celnej - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

piątek, 23 listopada 2018

Rzeszów: Zatrzymano czternastu pracowników byłej służby celnej


21 listopada b.r. na polecenie prokuratorów Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zatrzymano czternastu pracowników byłej służby celnej. Zatrzymane osoby w latach 2013-2014 były zatrudnione w charakterze funkcjonariuszy Służby Celnej w Oddziale Celnym w Korczowej. Sześciu funkcjonariuszy nadal jest zatrudnionych w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu.


foto: pixabay


Celnicy przyjmowali korzyści majątkowe

W toku postępowania prokuratorzy Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie ustalili, że podejrzani jako funkcjonariusze służby celnej, przyjmowali korzyści majątkowe od około 330 do 4000 złotych. Kwoty te stanowiły równowartość 2% wartości podatku VAT związanego z kwotą netto towarów wskazanych na każdej z przedkładanych faktur – dokumentów Zwrot VAT dla Podróżnych – Tax Free. 


Zatrzymani wykonywali czynności na drogowym przejściu granicznym na kierunku wywozowym z Polski na Ukrainę na stanowisku TAX FREE. Celnicy potwierdzali wywóz poza terytorium Unii Europejskiej towarów wskazanych w przedłożonych im łącznie ponad tysiącu fakturach, wiedząc że wywóz towarów nie następuje. Następnie zatrzymani, niezgodnie z rzeczywistością, potwierdzali wywiezienie towarów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, poświadczając w tym zakresie nieprawdę w systemie elektronicznego rejestru dokumentów R-30 oraz wskazanych dokumentach TAX FREE – Zwrot VAT dla Podróżnych. Prokuratorzy ustalili, że zatrzymani działali w latach 2013 – 2014 czyniąc sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokuratorzy Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawili zatrzymanym zarzuty przestępstwa łapownictwa, poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na dokumentach Tax Free oraz pomocnictwa do oszustwa, skutkującego zwrotem podatku VAT za 2014 rok w kwocie 715.000 złotych na rzecz jednej z firm na terenie województwa podkarpackiego, a także przestępstwa karno-skarbowe. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, część z nich złożyła w sprawie wyjaśnienia.

Dzisiaj (22 listopada 2018 roku) prokuratorzy podejmą decyzję co do konieczności zastosowania środków zapobiegawczych.

Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne