Ryzyko raka płuca znacząco spada po rzuceniu palenia - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

wtorek, 6 listopada 2018

Ryzyko raka płuca znacząco spada po rzuceniu palenia


Warto rzucić palenie: już po pięciu latach od wypalenia ostatniego papierosa zagrożenie rakiem płuca wyraźnie spada i maleje z dalszym upływem czasu.


foto: pixabay


Badania naukowców z Vanderbilt University dowodzą, że zerwanie z nałogiem nie od razu przynosi zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór, za to zdecydowanie się opłaca. To główne wnioski z analizy informacji dostarczonych przez znany projekt Framingham Heart Study. Wyniki tych badań opublikowano na łamach pisma „Journal of the National Cancer Institute”.

Współorganizowany przez National Heart, Lung, and Blood Institute program pomógł zrozumieć powiązania między wysokim ciśnieniem krwi, wysokim stężeniem cholesterolu a chorobami układu krążenia.

Dodatkowo sprawdzał też zachorowalność na nowotwory. Jego uczestnicy byli co cztery lata pytani o aktualne dane na temat palenia tytoniu. To pozwoliło uwzględnić naukowcom zmiany w nasileniu nałogu.

- Jeśli ktoś pali, teraz jest doskonały moment na to, aby rzucił. Fakt, że ryzyko rozwoju raka płuca spada relatywnie szybko po rzuceniu palenia w porównaniu do kontynuowania nałogu, daje nową motywację - przekonuje główna autorka pracy prof. Hilary Tindle, dyrektor Vanderbilt Center for Tobacco, Addiction and Lifestyle.

Jej zespół przyjrzał się historii prawie 9 tys. osób, obejmującą okres od 25 do 34 lat. W tym czasie, wśród tej grupy pojawiły się 284 przypadki raka płuca. 93 proc. nowych zachorowań dotyczyło osób, które paliły co najmniej paczkę papierosów dziennie przez 21 lat lub więcej.

Niestety, nawet po 25 latach od zerwania z uzależnieniem, ryzyko pojawienia się choroby pozostało u byłych palaczy 3 razy wyższe niż u ludzi, którzy nigdy nie palili.

4 na 10 nowotworów u nałogowych palaczy pojawiło się u osób, które zerwały z uzależnieniem ponad 15 lat wcześniej.

Analiza pokazała jednak, że zerwanie z nałogiem popłaca. Pięć lat po rzuceniu palenia ryzyko rozwoju raka w tej grupie spadała o 39 proc. w porównaniu do osób nadal palących. Z upływem kolejnych lat zagrożenie jeszcze bardziej malało.

- Rzucenie palenia jest istotne, ale byli nałogowi palacze muszą zdawać sobie sprawę, że zagrożenie rakiem płuca pozostaje w ich przypadku podwyższone jeszcze przez kolejne dekady po wypaleniu ostatniego papierosa, co z kolei pokazuje znaczenie badań profilaktycznych – skomentował wyniki badań swojego zespołu, jeden z autorów pracy, prof. Matthew Freiberg. (PAP)

Marek Matacz

« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne