Polskie groby zniszczone na Ukrainie - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

czwartek, 8 listopada 2018

Polskie groby zniszczone na Ukrainie


Polskie groby zostały zniszczone w Kołomyi. Nieznani sprawcy zdewastowali krzyże na cmentarzu, gdzie pochowani są polscy jeńcy z wojny polsko-ukraińskiej w 1918 roku. O tym fakcie poinformowała prezes Towarzystwa Kultury Polskiej „Pokucie” w Kołomyi Stanisława Kołusenko. Cmentarz był świeżo po remoncie.


foto: 
Liliana OD

– 27 października na cmentarzu zostało ustawionych 200 nowych krzyży, które zostały także wówczas poświęcone. W nocy z niedzieli na poniedziałek 95 z nich zostało zniszczonych: ktoś poprzewracał je i porozbijał. Zawiadomiliśmy o tym policję i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy – powiedziała w rozmowie telefonicznej.

Groby należały do polskich jeńców z okresu wojny z Ukrainą w 1918 r. W lipcu grupa wolontariuszy z Polski pojechała na Ukrainę, gdzie wzięła udział w akcji porządkowania i ratowania cmentarza. Wkopano ok. 40 krzyży. Dwa tygodnie temu ustawiono kolejnych 200 krzyży. Zostały one także poświęcone - podaje portal kresy.pl powołując się na ukraińskie media.

Policja obwodu iwano-frankowskiego, w którym leży Kołomyja, poinformowała, że prowadzi śledztwo w tej sprawie, jednak winni ataku na cmentarz na razie nie zostali ustaleni. Prezes Kołusenko powiedziała, że władze miejskie odnowiły już część krzyży i uporządkowały teren.

źródło: radioszczecin/ naszdziennik/ tvpress/ wp.pl/ rmf24

« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne