"Niepodległa": świętujmy razem setną rocznicę odzyskania niepodległości - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

niedziela, 11 listopada 2018

"Niepodległa": świętujmy razem setną rocznicę odzyskania niepodległości


11 listopada 2018 r. to wyjątkowy dzień. Dlatego wyjątkowe są także obchody tej niepowtarzalnej w naszym życiu rocznicy - nie co dzień świętuje się bowiem setny jubileusz odzyskania własnego państwa po ponad wiekowej niewoli. Koncert na PGE Narodowym, przenoszący nas do międzywojennej Polski festiwal na Krakowskim Przedmieściu i niepowtarzalny moment, gdy miliony Polaków w kraju i za granicą zaśpiewają wspólnie Mazurka Dąbrowskiego, to najważniejsze, ale nie jedyne wydarzenia, które zapamiętamy z Narodowego Święta Niepodległości. 

foto: g/w
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczynamy już w sobotę. 10 listopada wieczorem na PGE Narodowym odbędzie się niezwykłe widowisko słowno-muzyczne, czyli „Koncert dla Niepodległej” przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa”. Sto lat trudnej historii, w której cieniu toczyło się jednak zwyczajne życie nas, naszych ojców i dziadów, opowiemy uniwersalnym językiem piosenki. Zabrzmią utwory, które śpiewaliśmy ku pokrzepieniu serc i szlagiery, przy których pokolenia Polaków bawiły się na dansingach, dyskotekach i domówkach. Zaśpiewają gwiazdy starszego i młodszego pokolenia, m.in. Krystyna Prońko i Maryla Rodowicz, Kamil Bednarek i LU.C. (program Koncertu można znaleźć na stronie www.niepodlegla.gov.pl w zakładce Aktualności). 

- W trakcie „Koncertu dla Niepodległej” usłyszymy utwory, które na stałe wpisały się w polską historię ostatniego wieku. Piosenki, które znamy ze szkół, z filmów i dyskotek - mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. 
Na koncert zapraszamy wszystkich Polaków. Widowisko będzie transmitowane na żywo w TVP1 i Programie 1 Polskiego Radia od godz. 20.10. Retransmisję będzie można zobaczyć od godz. 21.45 w TVN i Polsacie i na antenach Polskiego Radia. 
- Dzięki temu każdy Polak, czy to na widowni PGE Narodowy, czy przed telewizorem lub radioodbiornikiem, ma szansę przeżyć chwile wzruszenia i radości, ponieważ - jak głosi hasło obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Niepodległa jest dla wszystkich! – przekonuje detektor Jan Kowalski. 
Rocznica odzyskania niepodległości i powrotu Polski na mapę Europy to jedna z niewielu radosnych dat w polskim kalendarzu historycznym. Jest to także wydarzenie, które sto lat temu połączyło Polaków mający różne poglądy i wizję przyszłości kraju. I podobne, jak w 1918 roku, wspólnie uczcimy ten wielki moment historii. 
W całej Polsce i w wielu miejscach za granicą o godzinie 12:00, podczas uroczystości oficjalnych oraz w trakcie wydarzeń organizowanych oddolnie i ze wsparciem lokalnych instytucji Polacy wspólnie, w jednym momencie, zaśpiewają hymn narodowy. To będzie wydarzenie wyjątkowe, o skali godnej tego historycznego momentu. 
Zainicjowana przez Biuro Programu „Niepodległa” akcja „Niepodległa do hymnu” to szansa na przeżycie tej chwili razem. Zapraszamy serdecznie wszystkich – dołączcie do nas! Możemy śpiewać podczas setek wydarzeń i uroczystości, ale też przed telewizorami i radioodbiornikami, ponieważ do akcji dołączyli ogólnopolscy, regionalni i lokalni nadawcy radiowi. O 12:00 na antenach zabrzmi hymn Mazurek Dąbrowskiego. Zaśpiewajmy razem. Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną demonstrując to w najbliższy sercom Polaków sposób, śpiewając wspólnie hymn (lista miejsc wpisujących się w akcję „Niepodległa do hymnu” jest dostępna pod adresem https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/). 
Gdy opadną największe emocje związane ze wspólnym śpiewaniem hymnu, serdecznie zapraszamy na „Festiwal na Krakowskim Przedmieściu”. Od 13:00 będziemy świętować stulecie odzyskania niepodległości na ulicy, z którą związani są polscy literaci, muzycy, malarze, wybitni naukowcy – gdzie znajduje się obecny Pałac Prezydencki (dawna siedziba Polskiego Premiera) i szkoły wyższe. Tam każdy metr architektury to opowieść lub wstęp do opowieści o kulturze i historii Polski. 
Uczestnikom festiwalu Biuro Programu „Niepodległa” proponuje m.in. dwie trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości. Na trasie Białej będzie można znaleźć scenę muzyczną, przystanek poświęcony polskim tańcom czy przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i specjałów kuchni polskiej. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta RP stworzony został przystanek poświęcony Orderowi Orła Białego. 
Na trasie Czerwonej będzie można obejrzeć dokonania sześciu ojców niepodległości. Własne przystanki będą mieli: Paderewski, Piłsudski (stworzony we współpracy z Narodowym Centrum Kultury), Dmowski, Witos, Daszyński i Korfanty, a lokalizacja każdego z nich nawiąże do przedstawianej postaci. 
Na świętujących na Krakowskim Przedmieściu czekają również inne atrakcje. Można będzie przyłączyć się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim, obejrzeć parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej czy zabytkowych powozów konnych. Nie obędzie się również bez przemarszów orkiestr dętych, zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki czy pokazów mody z okresu międzywojennego (program Festiwalu można znaleźć na stronie www.niepodlegla.gov.plw zakładce Aktualności). 
Wymieniając największe wydarzenia obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, nie można zapomnieć o tysiącach inicjatyw i imprez zaplanowanych na 10 i 11 listopada w całej Polsce. Skala i różnorodność tych wydarzeń świadczy o potrzebie osobistego, radosnego świętowania i uczczenia tej niezwykłej rocznicy przez setki tysięcy Polaków. Lokalizację i program tych wydarzeń można znaleźć w kalendarium na www.niepodlegla.gov.pl w zakładce Wydarzenia. Na świąteczny weekend zaplanowano ponad tysiąc wydarzeń w całym kraju. Wśród organizatorów są zarówno największe instytucje kultury, samorządy i samorządowe instytucje kultury, jak i liczne, reprezentujące różnorodne środowiska organizacje pozarządowe i nieformalne grupy mieszkańców. 
- W sobotę i niedzielę, w całej Polsce i na świecie, świętujemy fantastyczny sukces naszych przodków. To od nas zależy jak ten wyjątkowy, historyczny moment zostanie zapamiętany. Dlatego bądźmy razem, bez względu na to, czy, gdzie i jak będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – zachęca dyrektor Jan Kowalski. 
Zapraszamy do wspólnego świętowania! 

Spot dźwiękowy akcji „Niepodległa do hymnu” do wykorzytania- https://we.tl/t-hZvSSoKAea
Timelaps z budowy sceny na PGE Narodowym do wykorzystania: https://we.tl/t-efzEzUdLpf
« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne