Klucze dla młodych. Toruń realizuje program "Mieszkanie dla absolwenta" - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

piątek, 2 listopada 2018

Klucze dla młodych. Toruń realizuje program "Mieszkanie dla absolwenta"


„Mieszkanie dla absolwenta” – to program, którym Toruń chce zachęcić młodych po studiach do pozostania w mieście.


foto: pixabay

„To projekt potrzebny i oczekiwany. Dla absolwentów toruńskich uczelni wyższych stanowi dodatkowy impuls do tego, aby ze swoimi kwalifikacjami i umiejętnościami pozostali na lokalnym rynku gospodarczym” – mówi prezydent Michał Zaleski. „Dzięki tym najbardziej utalentowanym młodym ludziom rozwój miasta jest ciekawszy i bardziej wieloraki” – podkreśla.

W tym roku odbyła się czwarta edycja programu. Klucze do mieszkań otrzymało pięcioro absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Przygotowano dla nich 5 pełnostandardowych mieszkań w dobrych lokalizacjach: przy ul. Fałata (dwa mieszkania), ul. Broniewskiego, ul. Stasica oraz ul. Moniuszki.

„Mieszkanie jest bardzo przytulne i funkcjonalne, do tego jasne i świeżo wyremontowane. Znajduje się w bardzo dobrym punkcie, będę miała łatwy dojazd do pracy” – powiedziała Klaudia Rejman, absolwentka Konserwacji Dzieł Sztuki, która otrzymała od komisji realizującej program „Mieszkanie dla absolwenta” najwyższą liczbę punktów. To ona zamieszka w mieszkaniu przy ul. Staszica.

„Jest to niesamowita gratyfikacja dla absolwentów, którzy przez tyle lat wkładali wiele pracy w naukę, w swój rozwój i chcą teraz zostać w Toruniu” – ocenił z kolei Mikołaj Dembek, absolwent Wydziału Chemii.

Lokale, które są przygotowane w ramach programu, nadają się wprost do wprowadzenia, są wyremontowane, wyposażone w łazienkę, centralne ogrzewanie. Przeważnie są to mieszkania jednopokojowe.

„Czynsz za wynajmowany lokal wynosi 6,60 zł za metr kwadratowy. To znacznie niższa kwota niż wynajmowanie mieszkania na wolnym rynku. Przez cztery lata funkcjonowania tego programu z otrzymanego mieszkania jak dotychczas zrezygnowała jedna osoba – informuje Elżbieta Kowalska, dyrektor Biura Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Torunia.

Nabór wniosków w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta” trwa do 31 lipca każdego roku kalendarzowego. O mieszkanie mogą ubiegać się absolwenci toruńskich uczelni, którzy nie ukończyli 30. roku życia i są zatrudnieni w Toruniu na podstawie umowy o pracę. Warunkiem jest też wysoka średnia ocen ze studiów - co najmniej 4,7 i prowadzenie prowadzenie działalności naukowej lub artystycznej (np. publikacje naukowe czy prelekcje na konferencjach naukowych).

Wnioski weryfikuje pod względem formalnym Biuro Mieszkalnictwa UMT, natomiast ocenę wniosków oraz wybór kandydatów przeprowadza 7-osobowa Komisja ds. Realizacji programu.

Umowy najmu lokali mieszkalnych z absolwentami w ramach niniejszego programu są zawierane na okres maksymalnie 5 lat, jednak nie dłużej niż na czas trwania zatrudnienia. Po upływie 5 lat na wniosek absolwenta i po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Mieszkaniowej oraz merytorycznej Komisji RMT, Gmina będzie mogła zawrzeć umowy najmu na czas nieokreślony.

źródło: UM Toruń

« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne