Chłoniak może mieć początek w celiakii - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

wtorek, 13 listopada 2018

Chłoniak może mieć początek w celiakii


Szybko postawiona diagnoza choroby trzewnej może pomóc pacjentom ustrzec się nowotworu jelita cienkiego. Trwająca latami, nieleczona celiakia zwiększa bowiem ryzyko zachorowania na chłoniaka tego narządu.


foto: pixabay


Nowotwory jelita cienkiego dzielą się na dwa typy – pierwszy to rak, czyli nowotwór wywodzący się z komórek nabłonkowych jelita cienkiego, a drugi to chłoniak, czyli nowotwór wywodzący się z komórek układu krwiotwórczego.

– W przypadku chłoniaka znamy chorobę, która zwiększa ryzyko zachorowania. Jest to choroba trzewna – mówi prof. Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii oraz kierownik Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej CMKP Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. – Choroba ta wiąże się z nieprawidłowymi, autoimmunologicznymi reakcjami organizmu na spożywany gluten, który znajduje się w produktach zbożowych .

Dlatego pacjenci chorujący na chorobę trzewną powinni bezwzględnie przestrzegać diety bezglutenowej. Niektóre przypadki zachorowania na chłoniaka jelita cienkiego spowodowane są nierozpoznaną celiakią i brakiem leczenia tej choroby.

- Trudno stosować dietę bezglutenową, jeśli nie ma diagnozy. Spotykamy pacjentów z chorobą trzewną, u których przez wiele lat nie doszło do rozpoznania. Później okazuje się, że mają niedokrwistość i że może to być spowodowane chłoniakiem. Podkreślam, że dotyczy to osób chorujących od wielu lat i przez wiele lat nieleczonych. Należy też dodać, że nie u wszystkich pacjentów kończy się to chłoniakiem. Dotyczy to niewielkiego odsetka pacjentów z chorobą trzewną – uspokaja prof. Reguła.

Jeśli chodzi o raka jelita cienkiego, to nie ma dobrze zidentyfikowanych czynników ryzyka. Jest to niezwykle rzadki nowotwór, trudny do zdiagnozowania i zwykle rozpoznawany z dużym opóźnieniem.

– Choćby z tego powodu, że do jelita cienkiego nie mamy dobrego dostępu. Typowe objawy to bóle brzucha i niedokrwistość. I nic ponadto. Ustalono nawet jaki jest czas opóźnienia między pierwszymi objawami, a rozpoznaniem – jest to okres od ok. 1,5 roku do 2 lat. Pacjenci, którzy mają niedokrwistość i bóle brzucha w pierwszej kolejności diagnozowani są w kierunku przyczyn hematologicznych, ginekologicznych, żołądkowych, przyczyn w jelicie grubym. Zwykle ordynuje się leczenie, podaje żelazo i dopiero na końcu rozpoznaje raka jelita cienkiego – mówi konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii.

Profesor dodaje, że w Polsce rejestruje się nieco ponad 300 przypadków tej choroby rocznie. Rozpoznanie stawiane jest za pomocą tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego.

Jerzy Dziekoński

Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.
www.gov.pl/zdrowie
www.planujedlugiezycie.pl

« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne