6 OSÓB W JEDNYM ŁÓŻKU. ŻEBY BYŁO CIEPŁO - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

czwartek, 8 listopada 2018

6 OSÓB W JEDNYM ŁÓŻKU. ŻEBY BYŁO CIEPŁO


Sprzedała obrączkę, by kupić składniki na obiad. Samotne wychowanie 5 dzieci wymaga poświęceń. Po śmierci męża, została z nimi sama, jedno z dzieci cierpi na porażenie mózgowe. Czasem śpią w jednym łóżku, bo w domu jest zimno.


foto: szlachetnapaczka


Sprzedała obrączkę, by kupić składniki na obiad. Samotne wychowanie 5 dzieci wymaga poświęceń. Pani Magdy życie nie oszczędza. Śmierć męża, depresja, dziecięce porażenie mózgowe jednej z córek. Musiała nauczyć się wybierać: opłacić rachunki czy zrobić dzieciom obiad?Czasem śpią w jednym łóżku, bo w domu jest zimno. Kobieta nieśmiało prosiła o nowe patelnie i kołdrę dla syna. Wsparcie Programu 500+ pomaga im żyć bardziej normalnie, ale trudności związane z opieką nad chorym dzieckiem, pozostają aktualne.

MAMUŚ, NIE DAMY RADY!


Monika żyje sama z dwoma synami. By ich utrzymać pracowała na dwa etaty, w nocy, w piekarni. W sierpniu skończyła budowę domu na kredyt. We wrześniu dom spłonął. Nie zostało nic, nawet wylewka. Spłonęła też pracownia Moniki, gdzie rzeźbiła i odlewała figury z wosku. Synowie, szczególnie ten młodszy, doznali traumy. Mówili: Mamuś, nie damy rady!
WSTYDZĘ SIĘ SMRODU

Pani Irena najbardziej wstydzi się swojej łazienki i smrodu stęchlizny. Na paletach stoi stara pralka, która wylewa wodę podczas prania. Pranie musi robić często – ma trójkę dzieci, w tym jedno chore. Najmłodszy synek nie mówi i nie chodzi. Cierpi na porażenie kończyn. Marzenie: rehabilitacja dla syna.W Polsce wciąż istnieje bieda. Tysiące potrzebujących walczą codziennie o normalne życie. Pomóżmy zmienić ich los. Zwłaszcza teraz – przed Świętami Bożego Narodzenia – warto pokazać, że potrafimy być solidarni.


NA JEDNĄ OSOBĘ PRZYPADA CO NAJWYŻEJ 40% POKOJU


Samotny rodzic często nie ma kogo prosić o wsparcie. Dodatkowym obciążeniem jest nierozwiązana sytuacja rodzinna lub mieszkaniowa, bądź traumatyczne doświadczenia, które były przyczyną rozstania z partnerem. Jak pokazuje najnowszy Raport o biedzie w Polsce Szlachetnej Paczki ich codzienność jest bardzo trudna:

• Ciepłe buty i kurtka na zimę dla dzieci – dla 13% z samotnych rodziców to tylko odległe marzenia. Kiedy miesięczny dochód na członka rodziny nie przekracza 50 zł, trudno o większy wydatek.
• Kolacja wigilijna – jeden z najpiękniejszych momentów w roku. Są rodziny, które nie będą miały jak jej przygotować, bo żyją w mieszkaniu bez kuchni (340 samotnych rodziców).
• Każdy lubi czasem pobyć sam, uciąć sobie drzemkę, czy wygodnie rozsiąść się w fotelu i poczytać ulubioną gazetę. Dla niektórych samotnych rodziców te drobne przyjemności to tylko marzenie. Nie tylko przez brak czasu. W 1020 domach samotnych rodziców na jedną osobę przypada co najwyżej 40% pokoju.


Według Raportu, życie osoby samotnie wychowującej dzieci wiąże się z trudnościami zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Samotny rodzic nie może pracować w pełnej dyspozycyjności, przez co jest mało atrakcyjny na rynku pracy. Brak wsparcia w opiece nad dziećmi, nawet jeśli uczęszczają do żłobka czy przedszkola, utrudnia uczestniczenie w dostępie do nowej wiedzy, np. poprzez kursy doszkalające, gdyż odbywają się one zazwyczaj w godzinach popołudniowych. To bariery utrudniające podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych i – co za tym idzie – znalezienie lepiej płatnej pracy.

Ciągłe zmęczenie i brak czasu na zadbanie o siebie niekorzystnie wpływają na myślenie o przyszłości oraz przyczyniają się do niskiego poczucia własnej wartości. Na niską samoocenę wpływa często fakt bycia porzuconym przez partnera – podkreślają autorzy Raportu.

SZANSE NA WYJŚCIE Z BIEDY

Samotni rodzice szczególnie potrzebują wsparcia w opiece nad dziećmi, by zrobić krok naprzód. To brak czasu i ograniczona dyspozycyjność utrudniają im rozwój zawodowy i – co za tym idzie ‒ poprawienie sytuacji materialnej rodziny.
https://www.szlachetnapaczka.pl/wplacam 
« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne