Uruchomili profesjonalną wytwórnię amfetaminy. Usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

poniedziałek, 8 października 2018

Uruchomili profesjonalną wytwórnię amfetaminy. Usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani


Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku nadzoruje śledztwo w sprawie nielegalnej produkcji na terenie Gdańska amfetaminy oraz prekursora służącego do jej wytwarzania (BMK). Prowadzenie śledztwa prokurator powierzył funkcjonariuszom Centralnego Biura Śledczego Policji.

foto: pk.gov.pl

Sprawcy mogli wyprodukować ponad 6 milionów porcji dilerskich
W toku tego postępowania ustalono, że pięciu mężczyzn – mieszkańców Warszawy, Gdańska i Skarżyska-Kamiennej, uruchomiło na terenie Gdańska profesjonalną wytwórnię amfetaminy.
Zastosowana przez nich metoda produkcyjna polegała na przetwarzaniu legalnego fenylonitropropenu (P2NP) w nielegalny benzylometyloketon (BMK) oraz w nielegalny siarczan amfetaminy. Doradcą w zakresie uruchomienia linii produkcyjnej był absolwent wydziału chemii jednego z uniwersytetów, emerytowany wykładowca akademicki.
Pięciu podejrzanych o produkcję BMK i amfetaminy zostało zatrzymanych 30 września 2018 roku. Zlikwidowano również nielegalną wytwórnię narkotyków.


W trakcie przeszukania laboratorium amfetaminy zabezpieczono między innymi: dwie kompletne linie produkcyjne, jedną do wytwarzania benzylometyloketonu (BMK), a drugą do wytwarzania amfetaminy oraz sprzęt i aparaturę uzupełniającą, a także ponad 120 kilogramów różnego rodzaju substancji chemicznych. Wartość zabezpieczonych urządzeń produkcyjnych wynosi co najmniej 200 tysięcy złotych.
Ustalono, że zatrzymani mężczyźni zdążyli wyprodukować 20 kilogramów BMK i 300 gramów amfetaminy. W opinii biegłych z odczynników chemicznych zgromadzonych przez podejrzanych w hali produkcyjnej, przy wykorzystaniu sprzętu, którym dysponowali oraz stosując przyjętą technologię produkcji, można było uzyskać ponad 30 kilogramów benzylometyloketonu (BMK) i ponad 60 kilogramów amfetaminy, stanowiących ponad 6 milionów porcji dilerskich.
Prokurator przedstawił pięciu podejrzanym zarzuty
Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił pięciu mężczyznom, w wieku od 37 do 66 lat, zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a także nielegalnego wytwarzania BMK i amfetaminy.
Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe w Gdańsku, na wniosek prokuratora, postanowił o ich tymczasowym aresztowaniu na okres trzech miesięcy.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, wysoka kara grzywny i nawiązka do 50 tysięcy złotych na cele przeciwdziałania i zwalczania narkomanii. Podejrzanym grozi ponadto przepadek przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa.
loading...
« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne