Udawał stomatologa w Toruniu. Teraz odpowie przed sądem - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

czwartek, 13 września 2018

Udawał stomatologa w Toruniu. Teraz odpowie przed sądem


Prokurator Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum - Zachód w Toruniu zakończył postępowanie prowadzone przeciwko 64-letniemu mężczyźnie, który udawał stomatologa i oszukiwał pacjentów. Akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi B. został skierowany do Sądu Rejonowego w Toruniu.

Udawał stomatologa w Toruniu. Teraz odpowie przed sądem
zdjęcie ilustracyjne: pixabay

Fałszywy dentysta przyjmował pacjentów

W toku postępowania ustalono, że 16 marca 2018 roku jedna z mieszkanek gminy Zławieś Wielka, z powodu bólu zęba, udała się do gabinetu dentystycznego znajdującego się przy jednej z ulic na Bielanach w Toruniu. Przyjął ją tam Mariusz B. Mężczyzna udzielił pacjentce świadczeń zdrowotnych polegających na leczeniu dwóch zębów oraz usiłowaniu, po uprzednim podaniu znieczulenia, ekstrakcji kolejnego zęba. Po uiszczeniu zapłaty w kwocie 200 złotych kobieta opuściła gabinet.

Tego samego dnia pacjentka udała się do innego stomatologa. Tam uzyskała fachową pomoc, w szczególności usunięto jej pozostawiony przez Mariusza B. korzeń zęba.

W postępowaniu ustalono, że Mariusz B. nie był członkiem Kujawsko – Pomorskiej Izby Lekarskiej w Toruniu i nie posiadał prawa do wykonywania zawodu lekarza dentysty.

Podejrzany odpowie za dwa przestępstwa

Zgodnie z art. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty: „wykonywanie zawodu lekarza dentysty polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych w zakresie chorób zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych”.

Prokurator zarzucił Mariuszowi B. popełnienie dwóch przestępstw: oszustwo (art. 286 par. 1 kodeksu karnego) i udzielanie świadczeń zdrowotnych bez uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz wprowadzając w błąd co do posiadania takich uprawnień (art. 58 ust. 2 ustawy z 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty).

Przestępstwo oszustwa zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Natomiast za popełnienie przestępstwa z ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo do roku pozbawienia wolności.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Mariusz B. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.


loading...
« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne