40 proc. uczniów otrzymało już 300 zł na szkolną wyprawkę z programu Dobry Start - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

czwartek, 6 września 2018

40 proc. uczniów otrzymało już 300 zł na szkolną wyprawkę z programu Dobry Start

Świadczenie "Dobry Start" czyli 300 zł na wyprawkę szkolną otrzymało już 40 proc. uczniów, co oznacza, że do rodzin trafiło z tego tytułu ok. 550 mln zł. Liderem wypłat jest Świętokrzyskie - podaje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. 

zdjęcie ilustracyjne: pixabay/ 40 proc. uczniów otrzymało już 300 zł na szkolną wyprawkę z programu Dobry Start
zdjęcie ilustracyjne: pixabay/ 40 proc. uczniów otrzymało już 300 zł na szkolną wyprawkę z programu Dobry Start

W specjalnym raporcie resort wylicza, że najlepiej z wypłacaniem świadczeń z programu "Dobry Start" radzą sobie woj.: świętokrzyskie, gdzie pieniądze otrzymało już 56 proc. uprawnionych; podlaskie - tam środki trafiły do 52 proc. uprawnionych oraz woj. warmińsko–mazurskie - 300 zł otrzymało 50 proc. uprawnionych. 

Na kolejnych miejscach pod względem zrealizowanych wypłat są woj.: pomorskie - 49 proc. zrealizowanych wypłat w stounku do liczby uprawnionych; śląskie - 45 proc; podkarpackie - 43 proc.; mazowieckie - 42 proc. Po 41 proc. wniosków zrealizowały już woj: wielkopolskie; lubuskie; małopolskie i opolskie.

Najmniej wypłat - w stosunku do ogółu uprawnionych zrealizowano według MRPiPS - w woj.: dolnośląskim - 35 proc. wypłaconych; kujawsko-pomorskim - 33 proc.; łódzkim - 24 proc.; zachodniopomorskim - 21 proc. i lubelskim - 20 proc. 

"Dobry Start" to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny; rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej. Pieniądze przysługują na dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia. 

"Wyprawka w jakiejś mierze wyrównuje status dzieci, jest programem równościowym"; "Od tego, kto jak się uczy, kto jak pełny ma tornister (..) zależy bardzo często start w życie zawodowe" – wskazywał premier Mateusz Morawiecki. Świadczenie jest przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej. 

Wnioski można składać do 30 listopada. Od 1 lipca do 24 sierpnia złożono ok. 2,55 mln wniosków z 3,4 mln przewidywanych. Większość wniosków rodzice przesłali drogą elektroniczną - 1, 38 mln. Tradycyjnych wniosków papierowych było ok. 1,16 mln. Koszt programu w tym roku to ok. 1,44 mld zł. Taką samą kwotę rząd zaplanował na ten cel w przyszłorocznym budżecie.

js/
loading...
« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne