Przeczytaj jak dbać o storczyki, aby rosły znacznie szybciej i kwitły dłużej - Głos Wojewódzki
Najnowsze Wiadomości
latest

reklama

loading...

niedziela, 5 sierpnia 2018

Przeczytaj jak dbać o storczyki, aby rosły znacznie szybciej i kwitły dłużej

Storczyki, to kwiaty o wyjątkowej urodzie. Jako kwiaty doniczkowe mogą stanowić wspaniałą ozdobę naszego domu. Jednak by zachowały na długo swój blask, musimy zgłębić wiedzę o ich potrzebach i związanej z tym pielęgnacji.


zdjęcie ilustracyjne: pixabayŚwiatło

Storczyki potrzebują dość dużo światła słonecznego, ale w formie rozproszonej. Doniczkę najlepiej ustawić na wschodnim parapecie. Jeśli stoi w innym miejscu, należy zapewnić storczykowi odpowiednią dawkę cienia. W ciepłej porze roku, doniczkę można wystawić na balkon lub taras, uważając, by roślina nie była narażona na ostre promienie słoneczne. Niezwykle wrażliwym kwiatom grozi, bowiem, poparzenie słoneczne. 

Woda
Storczyki nie tolerują przemoczonego podłoża. Kwiaty podlewamy dopiero wtedy, kiedy cała ziemia w doniczce jest sucha. Sprawdzamy to na przykład przy pomocy oceny wagi doniczki. Ta z suchą ziemią będzie wyraźnie lżejsza od pojemnika z glebą mokrą. W zależności od warunków, przesychanie gleby będzie trwało od kilku do kilkunastu dni. W wypadku zbyt obfitego podlewania korzeniom rośliny grozi gnicie, więc trzeba bezwzględnie przestrzegać tej reguły.


Warto pamiętać także o zasadzie, która mówi, że storczyki należy podlewać rano. Dzięki temu podłoże zdąży przeschnąć do wieczora, co zapobiegnie chorobom związanym z działaniem niskiej temperatury na mokre części rośliny. Chociaż storczyki podlewamy obficie i upewniamy się, że cała gleba została nasączona, zawsze musimy wylać wodę, która znalazła się na podstawce. Nie wolno jej tam zostawiać. Najlepsza woda do podlewania naszych piękności to woda destylowana, jednak może także to być przegotowana woda z kranu. Na obszarach, gdzie brak jest zanieczyszczeń powietrza, orchida może być podlewana wodą deszczową, co jest dla nich bardzo korzystne.

W okresie spoczynku rośliny, podlewanie znacznie ograniczamy.Nawożenie i przesadzanie

Jeżeli nasze storczyki mają się prawidłowo rozwijać, nie można zapominać o ich nawożeniu. W tym celu stosujemy specjalny preparat do nawożenia storczyków. Możemy go kupić w sklepie ogrodniczym. Należy stosować się ściśle do dawkowania opisanego na opakowaniu. Nie zaleca się zwiększania porcji nawozu, ponieważ to może zaszkodzić roślinie. Dostarczanie składników odżywczych, może się odbywać także poprzez spryskiwanie liści. Nawożenia orchidei należy zaprzestać w okresie spoczynku rośliny, ma ono sens jedynie w okresie od wiosny do jesieni. W tym czasie roślina się rozwija i potrzebne jej są składniki odżywcze.


Nie nawozimy storczyków bezpośrednio po przesadzeniu. Należy z tym zaczekać około miesiąca.


Staramy się przesadzać nasze kwiaty dopiero wtedy, kiedy zajdzie taka konieczność. Dzieje się tak w przypadku, kiedy ziemia w doniczce uległa zbytniemu zasoleniu i jest zbyt zbita, by do korzeni mogło docierać powietrze a gleba mogła szybko wysychać. Taki stan rzeczy zagraża korzeniom, niezbędne jest, więc przesadzenie rośliny. Jej rozwój będzie zależał od prawidłowego umieszczenia w doniczce. Trzeba to zrobić tak, by nowe przyrosty pędów miały miejsce do rozwoju przez najbliższych kilka lat. Pomoże nam w tym uważna obserwacja kierunku, w jakim pojawiają się młode pędy.

Gdy orchidea choruje

Prawidłowa pielęgnacja rośliny zapobiegnie wielu chorobom. Jeśli będziemy dbać o to, by roślina nie miała zbyt wilgotno, nie narazimy jej na choroby grzybowe. Choroby wirusowe są zazwyczaj niegroźne, jednak jeśli mocno zaatakują całą orchideę, nie pozostaje nic innego, jak jej zniszczenie.

Na storczykach mogą się pojawiać takie stworzenia, jak przędziorki, wciornastki, tarczniki, miseczniki a nawet ślimaki. Jeśli zauważymy na naszej roślinie jakiekolwiek szkodniki, nie mamy czasu do stracenia. Najlepiej udać się do sklepu ogrodniczego i zakupić odpowiedni środek, a następnie zastosować go według instrukcji podanej na opakowaniu.

źródło: ŚwiatKwiatów

« PREV
NEXT »

Popularne

loading...