Polscy strażacy po 14 dniach misji wrócą do Polski - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

środa, 1 sierpnia 2018

Polscy strażacy po 14 dniach misji wrócą do Polski

Działania polskich strażaków w środkowej Szwecji powoli dobiegają końca. W związku z normalizacją sytuacji, minister Joachim Brudziński – w porozumieniu ze stroną szwedzką - podjął decyzję o powrocie strażaków do Polski. Ratownicy wrócą do kraju w poniedziałek 6 sierpnia br. 

zdjęcia: facebook/Krzysztof Horecki

W akcji gaszenia pożarów w Szwecji biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy). 
Misja od początku planowana była na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy są samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą również ratownicy medyczni). 
W piątek (20 lipca br.) funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej wyruszyli do Szwecji, która zmagała się z pożarami lasów. Po dwóch dniach podróży strażacy dotarli do miejscowości Sveg. Tam założyli główną bazę, z której codziennie wyruszają do akcji. 

Podczas tych dwóch tygodni strażacy pracują bez dnia przerwy w tzw. sposób „rotacyjny”. Oznacza to, że cały czas w akcji bierze udział około 60 proc. strażaków. Natomiast około 40 proc. w tym czasie wypoczywa po 12 godzinnej służbie. Polscy strażacy bronili przed ogniem m.in. miejscowość Karbole, z której wcześniej ewakuowano mieszkańców. Zbudowali tam linię obrony o długości siedmiu kilometrów. 
Sytuacja w rejonie działań Polaków normalizuje się. Aktualnie strażacy prowadzą tam działania polegające na dogaszaniu i patrolowaniu terenu. W związku z normalizacją sytuacji, minister Joachim Brudziński - w porozumieniu ze stroną szwedzką - podjął decyzję o powrocie strażaków do Polski. 

Działania będą prowadzone do piątku (3 sierpnia br.). Potem ratownicy będą musieli spakować sprzęt i namioty, a w sobotę wyruszą ze Sveg do Trelleborga (ponad 1 tys. km). Do Świnoujścia prawdopodobnie wypłyną w niedzielę wieczorem. 


Do swoich krajów jeszcze w tym tygodniu wrócą też inni zagraniczni strażacy, którzy uczestniczyli w akcji gaszeniu pożarów lasów w Szwecji. 

Wyjazd do Szwecji był związany z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. 

(PAP) 
kom/ tnt/ mhr/

« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne