Chiny: Władze wycofują wadliwe szczepionki - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

piątek, 10 sierpnia 2018

Chiny: Władze wycofują wadliwe szczepionki

Służby medyczne w Chinach wycofują z krajowego rynku, a także z rynków zagranicznych, wadliwe szczepionki przeciw wściekliźnie. 


zdjęcie ilustracyjne: pixabay

Dochodzenie wykazało, że firma Changchun Changsheng, producent szczepionek, od kwietnia 2014 roku dopuszczała się poważnych naruszeń przepisów w procesie ich produkcji. 

Chińska agencja Xinhua podała, że firma Changchun do szczepionek dodawała przeterminowane składniki oraz manipulowała datami ważności produktów. 
Rozpoczęły się działania mające na celu wycofanie wadliwych szczepionek w kraju i za granicą. Nie podano jednak w jakich krajach mają zostać wycofane.

W Chinach wstrzymano produkcję szczepionek w tej firmie. Okazało się także, że w 2017 roku organy nadzorcze wykryły w Changchun nieprawidłowości, ale nie podjęły wtedy natychmiastowych działań.


 Po wybuchu skandalu ze szczepionkami przeciw wściekliźnie ujawniono, że firma została ukarana wysoką grzywną za wprowadzenie do obrotu 252 tysięcy wadliwych szczepionek Di-Per-Te (błonica, tężec, krztusiec). Podaje się je obowiązkowo dzieciom w wieku 3. miesięcy. Zakwestionowane szczepionki nie zapewniały wystarczającej ochrony, ale jak twierdzi producent, nie były groźne dla zdrowia. 

Chiński prezydent Xi Jinping i premier Li Keqiang ostro skrytykowali firmę. Pod koniec lipca br. policja zatrzymała szefową firmy oraz 14 osób zamieszanych w aferę. 

Renata Zalewska-Ociepa
Źródło: Polskie Radio
loading...
« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne