Komunikat MSWiA ws. pożarów w Grecji - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

wtorek, 24 lipca 2018

Komunikat MSWiA ws. pożarów w Grecji

Polski rząd wyraził gotowość do udzielenia pomocy greckim służbom, które walczą z pożarami pustoszącymi okolice Aten. Na skutek pożarów w Grecji zginęło już 60 osób, w tym dwoje turystów z Polski. 

zdjęcia: pożary w Grecji W związku z pożarami greckie władze poprosiły o pomoc za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności. Polski rząd wyraził gotowość do udzielenia pomocy greckim służbom, które walczą z pożarami pustoszącymi okolice Aten. Gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, jest w kontakcie z przedstawicielami Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności. 

Jeżeli Grecja potwierdzi potrzebę pomocy ze strony Polski, to Państwowa Straż Pożarna może udzielić takiego wsparcia. W tym przypadku strażacy są gotowi do wysłania dwóch modułów. 

Z powodu pożarów w Grecji ogłoszono stan wyjątkowy. Na skutek pożarów zginęło już 60 osób, a ponad 150 zostało rannych. Ofiary śmiertelne to głównie osoby, które zostały uwięzione w swoich domach lub samochodach. Jednak wśród ofiar są też osoby, które - uciekając przed ogniem - utonęły w morzu. Przypominamy, że prawie 140 polskich strażaków od soboty (21 lipca br.) jest w Szwecji, gdzie walczą z pożarami lasów. W akcji gaszenia pożarów biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspomagają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy). 

Podkreślamy, że każdorazowo przed podjęciem decyzji o wysłaniu polskich strażaków poza granice kraju, brana jest pod uwagę aktualna sytuacja pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce. 

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej. 

W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię oraz Turcję). (PAP) 
kom/ emi/ mhr/
« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne