Dziś Polska żegna naszą najwybitniejszą lekkoatletkę - Irenę Szewińską - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

czwartek, 5 lipca 2018

Dziś Polska żegna naszą najwybitniejszą lekkoatletkę - Irenę Szewińską

Dziś Polska żegna naszą najwybitniejszą lekkoatletkę - Irenę Szewińską. 
O godzinie 13.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęła się msza żałobna. Wzięli w niej udział tylko członkowie najbliższej rodziny zmarłej, przedstawiciele olimpijczyków oraz goście z kraju i z zagranicy. Wśród nich, m. in.,  prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka, Anita Włodarczyk oraz przewodniczący MKOl, Thomas Bach. 
Śp. Irena Szewińska spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 
Ceremonia rozpoczęła się ok. 15.15
zdjęcie screen: tvn24/wideoMsza święta koncelebrowana była przez biskupa Mariana Florczyka i księdza Edward Plenia.
- Nie sposób wyobrazić sobie, że Ireny Szewińskiej nie będzie już w siedzibie PKOl. Jesteśmy ludźmi tego pokolenia tamtych igrzysk olimpijskich, dla którego Irena Szewińska była polskim sportem odkąd pamiętają. Ona była dla nas od zawsze - powiedział prezydent RP.
- To była królowa królowej sportu. Była wspaniała pod każdym względem. Miała też wspaniałe życie, za co jesteśmy jej ogromnie wdzięczni. To dlatego, że była osobą niezwykle mądrą. Miała szczęście, wspaniałe warunki fizyczne i odkryty talent - dodał Andrzej Duda. 

Irena Szewińska urodziła się 24. maja 1946 roku w Leningradzie (obecnie Sankt Petersburg). Specjalizowała się w biegach krótkich oraz skakała w dal. Miała w dorobku siedem medali olimpijskich - trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe, a także zdobyła wiele krążków mistrzostw Europy. Ustanawiała rekordy świata. Po zakończeniu kariery była wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki  oraz członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. 

Była wyjątkową osobą. Bliscy i przyjaciele wspominają ją jako cudownego człowieka. Wielokrotnie odznaczana, m. in., Orderem Orła Białego, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1998 roku wybrano ją największym polskim sportowcem XX wieku. 
Zmarła 29. czerwca po ciężkiej walce z nowotworem.

„UMARŁYCH WIECZNOŚĆ DOTĄD TRWA, DOKĄD PAMIĘCIĄ SIĘ IM PŁACI”. 

Pani Ireno, spoczywaj w pokoju.
źródło: olimpijski

Renata Zalewska-Ociepa

« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne