Akt oskarżenia przeciwko drużynowemu, który nie zachował należytej ostrożności w opiece - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

poniedziałek, 23 lipca 2018

Akt oskarżenia przeciwko drużynowemu, który nie zachował należytej ostrożności w opiece

Prokuratora Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Rejonowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko Jerzemu J. - pełniącemu funkcję drużynowego ZHP. 

zdjęcie ilustracyjne
Został on oskarżony o popełnienie przestępstwa nieumyślnego narażenia pozostających pod jego opieką małoletnich harcerzy na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i nieumyślne przyczynienie się do upadku z wysokości jednej z harcerek, skutkiem czego doznała ona obrażeń ciała. Chodzi o przestępstwo z art. 160 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 160 par. 2 kodeksu karnego i art. 157 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego. 
Harcerka spadła z wysokości 2,6 metra 
Do zdarzenia doszło 13 października 2017 roku na terenie prowadzonego przez Jerzego J. Muzeum Techniki i Motoryzacji w Legnicy. Oskarżony, pełniąc funkcję drużynowego ZHP i będąc odpowiedzialnym za bezpieczeństwo, życie i zdrowie harcerzy z Poczty Harcerskiej przy Hufcu Legnica oraz innych małoletnich dopuszczonych do udziału w zbiórce harcerskiej, zorganizował zbiórkę na terenie obiektu znajdującego się w trakcie przebudowy. Obiekt ten miał niezabezpieczone i nieoświetlone otwory w stropie jednego z pomieszczeń. 
Podczas tej zbiórki Jerzy J. pozostawił część harcerzy bez nadzoru innego pełnoletniego opiekuna. Z pozostałymi harcerzami udał się on do innej miejscowości celem szkolenia w zakresie szyfrów. 
W czasie nieobecności drużynowego Jerzego J. pozostawiony w budynku zastęp harcerzy miał za zadanie sporządzenie tarczy strzelniczej do strzelań z łuku sportowego. Po wykonaniu tego zadania harcerze przenosili nieporęczny przedmiot na strych. Przechodząc z innymi harcerzami przez nieoświetlone pomieszczenie małoletnia Dominika spadła przez jeden z otworów w stropie z wysokości 2,6 metra na betonową posadzkę do garażu, pomiędzy zaparkowane tam pojazdy. 
Na skutek upadku pokrzywdzona doznała uszkodzenia ciała. Dziewczynce pomocy przedmedycznej udzieliła drużynowa, która prowadziła zajęcia ze swoją drużyną w innej części obiektu i to ona wezwała karetkę Pogotowia Ratunkowego. Dziewczynka została przewieziona do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, gdzie w związku z doznanymi obrażeniami była leczona. 
Pokrzywdzona doznała obrażeń ciała 
Prokuratura ustaliła, że oskarżony Jerzy J., pozostawiając harcerzy bez nadzoru innego pełnoletniego opiekuna, nieumyślnie naraził ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Przyczynił się on także do upadku małoletniej Dominiki przez niezabezpieczony otwór w stropie z wysokości 2,6 metra na betonową posadzkę. Na skutek upadku pokrzywdzona doznała obrażeń stanowiących naruszenie czynności narządu ciała na okres powyżej 7 dni. 
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Jerzy J. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że pozostawił swoich małoletnich bez opieki osoby dorosłej mając zaufanie, iż są na tyle odpowiedzialni i samodzielni, że nie ma możliwości, aby im coś groziło. 
(PAP) 
kom/ sno/ 
Źródło informacji: PK
« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne