Zarzuty za handel dzieckiem - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

piątek, 11 maja 2018

Zarzuty za handel dzieckiem

W sprawie Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie czterem osobom prokurator przedstawił zarzut  handlu dzieckiem.Funkcjonariusze KWP w Gdańsku Wydziału  dw. Cyberprzestępczością na jednym z portali ujawnili ogłoszenie, z treści którego wynikało, że  będąc w ciąży  kobieta chce oddać dziecko. W ogłoszeniu podała, że sama nie może go zatrzymać, a nie chce porzucić. Poprosiła o kontakt oraz oferty.

zdjęcie ilustracyjne: pixabay

Ustalono, że na ogłoszenie to odpowiedziała para na stałe zamieszkująca poza  granicami Polski. Doszło do spotkania, w którym uczestniczył również konkubent  matki dziecka. Umówiono  się na kwotę  30 tysięcy złotych. Miesiąc przed porodem matka dziecka i jej konkubent udali się do miejscowości  na południu Polski.

 Tam zamieszkali w wynajętym mieszkaniu. Kobieta urodziła 5  marca 2018r.
W dniu 8 marca 2018r  dziecko zostało zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jako ojciec został wskazany mężczyzna, który odpowiedział na ogłoszenie.  Rodzice biologiczni otrzymali połowę z umówionej  kwoty.  Druga część miała zostać przekazana po zrzeczeniu się przez matkę  praw rodzicielskich.Podjęte  w tej sprawie czynności zapobiegły wywiezieniu dziecka kraju. Zostało ono  odebrane  i zapewniono mu opiekę. Przebywa  u rodziny sprawującej  nad nim pieczę zastępczą.

Wszystkim czterem  osobom  prokurator przedstawił zarzut popełnienia przestępstwa  handlu ludźmi z art. 189 a § 1 k.k. Przestępstwo to jest zbrodnią, zagrożoną karą pozbawienia wolności  na czas nie krótszy niż  3 lata.  

Nadto  matce dziecka oraz mężczyźnie,  który razem z nią  zarejestrował dziecko jako  ojciec,  prokurator zarzuci  popełnienie przestępstwa z  art. 272 k.k.  to jest wyłudzenie poświadczenia  nieprawdy, zagrożonego karą do 5 lat pozbawienia wolności.Biologiczni rodzice dziecka przyznali się do popełnienia zarzuconych  im czynów i złożyli wyjaśnienia. Drugi z mężczyzn  również przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów, ale zaprzeczył aby przekazał pieniądze. Druga podejrzana nie przyznała się do popełnienia  zarzuconego   jej przestępstwa.

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu wzajemnego  kontaktowania się, a   wobec podejrzanych, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie również poręczenia  majątkowego  w kwocie  po 10 tysięcy  złotych.

« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne