Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę od zbrodni zabójstwa - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

czwartek, 17 maja 2018

Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę od zbrodni zabójstwa

 16 maja 2018 roku Sąd Najwyższy w wyniku rozpoznania wniosku Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu uniewinnił Tomasza Komendę od zarzutu gwałtu i morderstwa 15 – latki. 

zdjęcie : screen/ wideo

- To orzeczenie przywraca Tomaszowi Komendzie poczucie godności jako człowiekowi niewinnemu – podkreślił na dzisiejszej konferencji prasowej Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. 

Wnioskiem z dnia 14 marca 2018 roku Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej wystąpił do Sądu Najwyższego o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 14 listopada 2003 roku, zmienionego wyrokiem Sądu Apelacyjnego z dnia 16 czerwca 2004 roku dotyczącego skazanego Tomasza Komendy. 
Ponadto prokurator wnioskował również o uchylenie powyższych wyroków i uniewinnienie Tomasza Komendy. 

Uchylone wyroki sądów 

Śledztwo przeprowadzone przed laty przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu doprowadziło do postawienia Tomasza Komendy w stan oskarżenia za udział w gwałcie i zabójstwie Małgorzaty K. Wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 14 listopada 2003 roku Tomasz Komenda został uznany winnym popełnienia zarzucanego mu przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K. i skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności. 

W dniu 16 czerwca 2004 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podwyższył orzeczoną Tomaszowi K. karę do 25 lat pozbawienia wolności. 
Wznowienie postępowania w oparciu o nowe dowody 
- Orzeczenie uniewinniające Tomasza Komendę było możliwe na skutek mojej decyzji jako Prokuratora Generalnego i poleceniu jakie skierowałem do Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego w przedmiocie ponownego zbadania sprawy. Śledztwo zostało przekazane doświadczonym prokuratorom z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu – podkreślił Zbigniew Ziobro. 

Wykonane przez prokuratorów czynności, jak również zgromadzony nowy, obszerny materiał dowodowy podważyły dowody, jakie legły u podstaw wydania wyroku skazującego wobec Tomasza Komendy i doprowadziły do przekonania, że nie ma związku ze zbrodnią, za którą został skazany. 

Ponadto przeprowadzone przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu czynności okazały się skuteczne w zakresie ustalenia rzeczywistego sprawcy zbrodni w Miłoszycach, któremu ogłoszono zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa 15-letniej Małgorzaty K. 

Warunkowe przedterminowe zwolnienie 

W dniu 15 marca 2018 roku Tomasz Komenda, na skutek działań podjętych przez Prokuraturę, opuścił po 18 latach zakład karny. Było to możliwe dzięki decyzji sądu penitencjarnego przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, który zastosował wobec Tomasza Komendy instytucję warunkowego przedterminowego zwolnienia. 


kom/ tnt/ son/
« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne