Prezydent Czech z oficjalną wizytą w Polsce. Nasze kraje łączy kluczowy projekt infrastrukturalny i ponadnarodowe centrum logistyczne - Głos Wojewódzki
Najnowsze Wiadomości
latest

reklama

loading...

środa, 9 maja 2018

Prezydent Czech z oficjalną wizytą w Polsce. Nasze kraje łączy kluczowy projekt infrastrukturalny i ponadnarodowe centrum logistyczne

W dniach 9 - 11 maja 2018 roku odbywa się oficjalna wizyta w Polsce prezydenta Milosa Zemana, wybranego po raz drugi na najwyższy urząd Republiki Czeskiej. W ramach dzisiejszej wizyty w Warszawie, prezydent Republiki Czeskiej spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z premierem Mateuszem Morawieckim

FOTO: Józef Tobola, koordynator programu Polska 3.0 po stronie czeskiej wraz z prezydentem Republiki Czeskiej, Milosem Zemanem
Prezydent Zeman poruszy również temat projektów w ramach Trójmorza, którego nową koncepcję wspierają Stany Zjednoczone. To bardzo ważna wizyta dla Polski, która podkreśla więzi w ramach Grupy Wyszehradzkiej. 

Prezydent Zeman podkreśla, że bardzo ważna dla Czech jest współpraca z Polską w ramach strategicznego połączenia żeglugowego Dunaj - Odra - Łaba, dzięki któremu Republika Czeska zagwarantowała sobie dostęp do morza. Drugim projektem, kluczowym dla rozwoju sieci transportu zintegrowanego i zagłębia logistycznego Polski, ale istotnym także dla Czech jest budowa największego ponadnarodowego Centrum Logistycznego "Gorzyczki-Vernovice", gdzie krzyżują się najważniejsze korytarze transportowe w Europie. Teren ten został określony przez ONZ jako najbardziej atrakcyjny w Europie. 


Ponadnarodowe Centrum Logistyczne (Trans International Logistic Center - TILC) jest częścią wypracowanego na bazie współpracy klastrów, programu zintegrowanego rozwoju POLSKA 3.0 (o projekcie centrum logistycznego: www.polska30.pl). 

Koordynatorem programu jest Angelika Jarosławska wiceprezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, inicjatora programu. Po stronie Republiki Czeskiej prace projektu koordynuje Josef Tobola, który wielokrotnie spotykał się i omawiał, również w Komisji Europejskiej, projekty zintegrowanej infrastruktury z prezydentem Milosem Zemanem. Program wpisuje się w krajowe (Plan Morawieckiego) i europejskie plany gospodarcze (rozwój zielonych korytarzy transportowych, ekologia, rozwój infrastruktury łączącej). 


Projekt centrum logistycznego na Śląsku to priorytet. Po stronie Polski i Czech teren planowanego centrum logistycznego ma duży potencjał, ale też profil górniczy, wysoko zagrożony bezrobociem. Centrum Logistyczne TILC planowo ma stworzyć ok. 65 000 nowych miejsc pracy. Wzorowane jest na Zagłębiu Ruhry i Saary. Powraca dziś bardzo potrzebne nawoływanie do reaktywacji polskiego przemysłu, tworzenia a nie odtwarzania. 

W tym kontekście Centrum Logistyczne TILC to największa szansa na rozwój krajowej, śląskiej Doliny Krzemowej, zagłębia przemysłu, opartego o rodzimy potencjał. To także szansa na wykorzystanie przez Polskę projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. 
Prezydent Zeman jako jeden z pierwszych podpisał wielomilionowe umowy inwestycyjne podczas wizyty Prezydenta Chin. 

Do centrum logistycznego ma bowiem wchodzić przedłużony Szeroki Tor, który dzisiaj kończy się w Sławkowie.
źródło: Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw
« PREV
NEXT »

Popularne

loading...