Prezes BitBay, polskiej giełdy kryptowalut wartej miliony, pisze list do premiera - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

czwartek, 17 maja 2018

Prezes BitBay, polskiej giełdy kryptowalut wartej miliony, pisze list do premiera

Szef giełdy kryptowalut prosi premiera o uregulowanie rynku. "Jeszcze nie jest za późno".

zdjęcie: FOTO: Sylwester Suszek/ centrum prasowe papa


Prezes giełdy BitBay Sylwester Suszek wystosował list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Prosi w nim o uregulowanie polskiego rynku kryptowalut w taki sposób, w jaki zrobiono to w Niemczech. "Nie odbierajmy polskim firmom szansy rywalizowania na światowym rynku" - pisze Suszek. 

Prezes BitBay nawiązuje w liście do wystąpienia premiera na X Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Morawiecki stwierdził w nim, że "na start-upy trzeba chuchać i dmuchać", bo "z małych firm wyrastają te średnie a ze średnich - bardzo duże", które mogą się stać "międzynarodowymi czempionami". 

BitBay powstał w 2014 roku. Jest drugą co do wielkości giełdą kryptowalut w Europie i szóstą na świecie. Ma biura w Azji, wkrótce rozpocznie ekspansję w Ameryce Południowej. W grudniu 2017 roku dobowe obroty BitBay przekroczyły obroty Giełdy Papierów Wartościowych. 

"Na skutek postępowania Komisji Nadzoru Finansowego kolejne banki odmawiają firmom z branży walut cyfrowych […] prowadzenia rachunków, co […] zmusza nas do coraz poważniejszych rozważań nad sprzedażą firmy zagranicznemu inwestorowi. […] czy firma, której największą siłą są fantastyczni polscy informatycy, naprawdę musi wynieść się z domu? My tu wyrośliśmy i tu chcielibyśmy zostać, bo z tym miejscem czujemy się związani. Panie Premierze, czy to nie takie firmy […] zawsze stawiał Pan za wzór?" - pyta Suszek. 

Pisze, że BitBay był jedną z dwóch europejskich firm, które Komisja Europejska zaprosiła do okrągłego stołu w sprawie walut cyfrowych. Przypomina też, że własną kryptowalutę tworzy dziś Szwecja a technologię blockchain adaptują takie koncerny jak Facebook, Nasdaq czy Santander. 

"Prosimy […] o stworzenie jasnych, zdroworozsądkowych reguł. Chociażby takich, jakie wprowadzono w Niemczech […]. Ponadto proszę pana premiera o rozważenie, czy jedynym skutkiem postawy KNF nie będzie eliminacja polskich giełd kryptowalut na rzecz zagranicznej konkurencji" - pisze Suszek. Zgodnie z ustawą nadzór nad KNF sprawuje premier. 

Źródło informacji: BitBay
« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne