FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

Członkowie zorganizowanej grupy nielegalnie produkującej tytoń usłyszeli zarzuty

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wspólnie z policjantami z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się nielegalną produkcją i dystrybucję hurtowych ilości krajanki tytoniowej. 

zdjęcie: policja


W toku postępowania ustalono, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej od 2017 roku nielegalnie mogli wyprodukować i wprowadzić do obrotu gospodarczego tytoń o łącznej wadze co najmniej 16,5 tony. Szacunkowa wartości towaru to ponad 11 milionów złotych. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia należnego podatku akcyzowego i VAT od wyrobów tytoniowych mogły osiągnąć wysokość nawet 16,5 miliona złotych. 

Zatrzymanych zostało 8 podejrzanych 

W wyniku przeprowadzonych działań na terenie województwa małopolskiego policjanci z Zarządu w Krakowie CBŚP, przy wsparciu funkcjonariuszy z Zarządu w Katowicach CBŚP, z Komendy Miejskiej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zatrzymali 8 podejrzanych. 

Zabezpieczono także gotową do dalszej dystrybucji krajankę tytoniową. Ponadto zlikwidowano profesjonalną linię technologiczną służącą do produkcji krajanki tytoniowej oraz dwa magazyny. Maszyny służące do produkcji krajanki warte były około 100 tysięcy złotych. 

Podczas przeszukań ujawniono i zabezpieczono szereg dowodów potwierdzających przestępczy charakter działalności podejrzanych, m.in. telefony komórkowe oraz dokumentację. 

Majątek sprawców został zabezpieczony 

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Krakowie prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia szeregu przestępstw karnych skarbowych. 
Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju. 


Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono majątek należący do podejrzanych w postaci nieruchomości i udziałów w spółkach prawa handlowego o łącznej wartości co najmniej 1,8 miliona złotych. 

Obecnie prowadzone są intensywne czynności w celu ustalenia pełnej skali przestępczego procederu oraz pozostałych osób zaangażowanych w tę działalność. 
(PAP) 
kom/ agzi/

« PREV
NEXT »

Popularne