„Państwo jest winne wsparcie ludziom niepełnosprawnym i ich opiekunom” - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

piątek, 27 kwietnia 2018

„Państwo jest winne wsparcie ludziom niepełnosprawnym i ich opiekunom”

Państwo jest winne wsparcie ludziom niepełnosprawnym i ich opiekunom; trzeba możliwości tego wsparcia szukać i wierzę, że uda się je znaleźć - oświadczył w środę Prezydent Andrzej Duda.

zdjęcie: prezydent.pl

Na spotkaniu z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego Prezydent powiedział, że kilka godzin wcześniej rozmawiał z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietą Rafalską.

Jak zaznaczył, podziękował pani minister za „ten jeden postulat, którego spełnienie już obiecała - za podniesienie wysokości renty socjalnej do poziomu najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy”. - Jest jeszcze drugi z tych dwóch najważniejszych postulatów, bardzo trudny do spełnienia, bo rzeczywiście w skali kraju to kwota 9 mld zł - przyznał Prezydent. -  Cały program 500 plus to mniej więcej 23 mld, więc skala tego oczekiwania jest po prostu ogromna w każdym roku budżetowym - dodał.Andrzej Duda zapewnił jednak, że poprosił szefową MRPiPS, by rozmawiała na ten temat z premierem Mateuszem Morawieckim. - Żeby wziąć tę propozycję, którą panie w Sejmie przedstawiły: jakiegoś rozłożenia tego w formule ratalnej, spełnienia tego fragmentami, jakiegoś programu realizacji tego ważnego postulatu, tego świadczenia rehabilitacyjnego – podkreślił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył Prezydent, pomoc osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza całkowicie niepełnosprawnym i niezdolnym do samodzielnego życia „powinna być świadczona”. - Ci ludzie zasługują na opiekę ze strony państwa, a ci, którzy się nimi opiekują - zasługują na najwyższy szacunek. Tak jak kiedyś powiedziałem, rodzice wychowujący niepełnosprawne dzieci to bohaterowie, którym polskie państwo, tak jak każde państwo, winne jest ogromny szacunek - mówił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że państwo jest również winne ludziom niepełnosprawnym i ich opiekunom wsparcie. - I trzeba tych możliwości wsparcia szukać. Wierzę w to, że uda się to znaleźć, że uda się to zrealizować. Może nie wszystko od razu, może nie wszystko w jednym momencie, ale trzeba te słuszne postulaty realizować w miarę tego, jak państwo jest coraz silniejsze, coraz zamożniejsze i coraz większe są wpływy do państwowego budżetu - oświadczył Andrzej Duda. 

Prezydent podziękował rządowi za prowadzenie mądrej polityki, za to, że udało się uzyskać środki pieniężne „z zasypanej luki VAT”. - Pan premier Mateusz Morawiecki ogłosił niedawno „piątkę Morawieckiego”, mam nadzieję, że ten postulat dotyczący osób niepełnosprawnych pan premier do swojej piątki dołączy i będzie „szóstka Morawieckiego”, która zostanie z powodzeniem zrealizowana dla dobra Rzeczypospolitej, dla polskiego społeczeństwa, dla nas wszystkich - podkreślił Prezydent. (PAP/WP)

źródło: prezydent.pl
« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne