FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

Indie wprowadzają karę śmierci za gwałt na dzieciach do 12 roku życia

Indyjski rząd uchwalił karę śmierci dla gwałcicieli dzieci poniżej 12 roku życia. Wprowadzenie jej następuje po protestach i wzburzeniu, jakie zapanowało w kraju po gwałcie na 8-letniej dziewczynce. Zaostrzono też minimalne kary za gwałt.

zdjęcie ilustracyjne: pixabay

Po powrocie ze szczytu Wspólnoty Narodów (byłych dominiów i części brytyjskiego imperium kolonialnego) premier Indii Narendra Modi zwołał posiedzenie rządu, by zatwierdzić poprawkę w przepisach o przemocy seksualnej. Rząd wprowadził karę śmierci dla gwałcicieli dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Rozporządzenie zostanie przedłożone do aprobaty prezydentowi. Jak powiedział agencji AFP rozmówca ze sfer rządowych, złożenie podpisu przez prezydenta Rama Natha Kovindę wydaje się tylko formalnością.
By stało się obowiązującym prawem, rozporządzenie musi otrzymać w ciągu pół roku aprobatę parlamentu, a do tego czasu będzie samo stanowiło podstawę prawną w sprawach przeciwko gwałcicielom.

Do tej pory najwyższym wymiarem kary na mocy przepisów z 2012 roku za gwałt na nieletnich była kara dożywotniego więzienia. Kodeks karny przewiduje jednak karę śmierci za gwałt zbiorowy. Ale gwałty na dzieciach mimo ówczesnego zaostrzenia kar trwały, ich liczba nie wykazywała tendencji spadkowych. W 2015 roku doszło do 11 tys. przestępstw tego typu.


źródło: RMF24

« PREV
NEXT »

Popularne