B. wiceminister w rządzie PO zatrzymany - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

czwartek, 29 marca 2018

B. wiceminister w rządzie PO zatrzymany

Były minister sportu Andrzej B. usłyszał uzupełnione i zmienione zarzuty dotyczące podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Podstawą są ustalenia z kontroli i śledztwa prowadzonego przez Delegaturę CBA w Łodzi i Prokuraturę Okręgową w Warszawie.  

zdjęcie: cba.gov.pl

Nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych podejrzanego mają większą skalę niż w ogłoszonych zarzutach podejrzanemu w lutym 2016 r.  Ustalenia CBA  i prokuratury wskazują na wyższe zaniżanie wysokości posiadanych środków pieniężnych. Ustalono, że kwota nie wykazanego w złożonej deklaracji PIT 36 za 2012 r. dochodu jest znaczenie wyższa niż w postanowieniu o przedstawieniu zarzutów z lutego 2016 r. i wynosi ponad 120 tysięcy zł. 

Dlatego też prokurator ogłosił dziś podejrzanemu Andrzejowi B.  zmienione i uzupełnione  zarzuty.
Zarzuty dotyczą złożenia przez Andrzeja B. w okresie od 2011 r. do 2013 r. sześciu nieprawdziwych oświadczeń majątkowych: pięć z nich zostało złożonych kiedy był posłem na Sejm RP, jedno z 2013 r. dotyczy okresu kiedy był Ministrem Sportu i Turystyki.Jak podkreśla prokuratura, czas trwania przedmiotowego postępowania wynika z konieczności dokonania skrupulatnej weryfikacji dokumentacji finansowej podejrzanego, oczekiwania na zakończenie postępowań prowadzonych przez organy skarbowe, a także uzyskania wyników czynności zleconych w ramach międzynarodowej pomocy prawnej w Wielkiej Brytanii  - wobec ujawnionych w toku śledztwa okoliczności związanych ze wskazywaniem przez podejrzanego w dokumentach skarbowych na przekazywanie środków pieniężnych przez córkę, zamieszkałą w Wielkiej Brytanii.

Na poczet grożących kar, na mieniu podejrzanego dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę 300 tys. zł,  poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej nieruchomości.
Sprawdzanie oświadczeń jest ustawowym obowiązkiem CBA. Kontroli rzetelności i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym poddawani są m.in. parlamentarzyści. W związku z tym CBA wielokrotnie kierowało zawiadomienia do prokuratury.

 Z reguły wątpliwości dotyczyły rozbieżności między faktycznym stanem majątkowym, a deklarowanym - umyślne podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym jest przestępstwem. CBA ustaliło w trakcie kontroli, że badane oświadczenia majątkowe złożone przez Andrzeja B. mogą być nieprawdziwe. Wszczęto śledztwo, które prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie wspólnie z  Delegaturą CBA  w Łodzi.

Piotr Kaczorek, CBA      
« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne