Siostra Mackiewicza krytykuje MSZ: Żałuję, że nie nagrywałam rozmów - Głos Wojewódzki
Najnowsze Wiadomości
latest

reklama

loading...

poniedziałek, 29 stycznia 2018

Siostra Mackiewicza krytykuje MSZ: Żałuję, że nie nagrywałam rozmów

Siostra Tomasza Mackiewicza nie kryje żalu, że choć Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostatecznie pomogło w akcji ratunkowej pod Nanga Parbat, to początkowo wcale nie było skore do sfinansowania wyprawy. - Ministerstwo mnie spławiło, a można było działać szybciej - przyznała.

Siostra Mackiewicza krytykuje MSZ: Żałuję, że nie nagrywałam rozmów
fot. Facebook / Tomasz Mackiewicz

- Wydzwaniałam do MSZ od rana. Żałuję, że nie nagrywałam tych rozmów. Ludzie wpłacili w ciągu kilku godzin 200 tysięcy, to coś nieprawdopodobnego. Ludzie, którzy Tomka na oczy nie widzieli. A ministerstwo mnie spławiło. Mam jakiś żal, myślę, że można było działać szybciej - powiedziała Małgorzata Sulikowska w rozmowie z Onetem.

Kobieta jest przekonana, że gdyby helikopter wystartował dzień wcześniej, to szanse na uratowanie jej brata byłyby zdecydowanie większe. Ekipa ratunkowa gotowa była do działania już w piątek. Problemem były jednak pieniądze, bowiem Pakistańczycy nie chcieli wysłać helikoptera bez gwarancji, że ktoś za tę podróż później zapłaci.

- Na początku MSZ odmówiło udzielenia tej gwarancji. Powiedzieli, że nie ma prawa mówiącego o tym, że rząd polski zakłada kwotę pieniędzy na ratunek Polaka. Po kilku godzinach okazało się, że jednak można. Ale te kilka godzin straciliśmy. Jest we mnie żal - przyznała siostra Mackiewicza.
Dodała, że najstarsze dzieci zostały już poinformowane o tragedii, a cała rodzina przeżywa prawdziwy dramat.

Ona sama nie przejmuje się „hejtem”, jaki spada na Mackiewicza czy ratowników. - Ocenianie działań polskich himalaistów z poziomu kanapy jest głupie - uważa.
W akcji ratunkowej pod Nanga Parbat udało się uratować Elisabeth Revol, która samotnie zeszła na wysokość około 6100 metrów i tam spotkała polską grupę ratowników. Mackiewicz został na wysokości około 7400 metrów. Nie było szans na jego uratowanie.

RadioZET.pl/Onet.pl/AN
RadioStacja
« PREV
NEXT »

Popularne

loading...