Popularna dieta może zwiększać ryzyko wad wrodzonych u dzieci - Głos Wojewódzki
Najnowsze Wiadomości
latest

reklama

loading...

wtorek, 30 stycznia 2018

Popularna dieta może zwiększać ryzyko wad wrodzonych u dzieci

Nie jest tajemnicą dla żadnej przyszłej mamy, że jej dieta ma duży wpływ na rozwój dziecka. Amerykańscy naukowcy opublikowali artykuł, w którym wyjaśniają, jak wielkie znaczenie w ciąży ma dieta z odpowiednią zawartością węglowodanów. 

Kobiety, które w okresie ciąży spożywają mało węglowodanów, są bardziej narażone na urodzenie dziecka z wadą cewy nerwowej – informują uczeni na łamach pisma "Birth Defects Research
 Wady te powstają w okresie prenatalnym i stanowią przyczynę niepełnosprawności i zgonów dzieci.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 11.285 kobiet. W tej grupie wystąpiło 1.740 przypadków narodzin (oraz poronień) dzieci z rozszczepem kręgosłupa lub bezmózgowiem.

– Dieta matki przed i w czasie ciąży odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju płodu. Nasze badania sugerują, że niskie spożycie węglowodanów może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka wady wrodzonej o 30 procent – komentuje prowadząca badania doktor Tania Desrosiers z University of North Carolina w Chapel Hill. – Wyniki te są niepokojące, biorąc pod uwagę popularność diet niskowęglowodanowych – dodaje specjalistka cytowana przez pap.pl.

źródło/ dziennik.pl
« PREV
NEXT »

Popularne

loading...