Policja wystawia mandaty na podstawie niedokładnych pomiarów, Jest decyzja sądu - Głos Wojewódzki
Najnowsze Wiadomości
latest

reklama

loading...

czwartek, 25 stycznia 2018

Policja wystawia mandaty na podstawie niedokładnych pomiarów, Jest decyzja sądu

Sąd podważył pomiary prędkości dokonane przez funkcjonariuszy, którzy w ubiegłym roku zatrzymali pojazd prowadzony przez Emiliana P. Sąd przyznał rację kierowcy i orzekł, że policja wystawia mandaty na podstawie niedokładnych pomiarów.

Policja wystawia mandaty na podstawie niedokładnych pomiarów, Jest decyzja sądu

Wszystko zaczęło się od zatrzymania przez policję auta prowadzonego przez Emiliana P. Funkcjonariusze orzekli, że mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość i zaproponowali mandat. Ku ich zaskoczeniu kierowca odmówił przyjęcia go. Sprawa zgodnie z procedurą trafiła do sądu, a ten wydał wyrok i… przyznał Emilianowi P. rację.

W uzasadnieniu podano, iż rejestratory PolCam mierzą prędkość radiowozu, który odbywa się na podstawie obserwacji policjanta. Nieoznakowane auto prowadzone przez funkcjonariuszy musi utrzymywać taką samą odległość od pojazdu, który podejrzewany jest o przekroczenie dozwolonej prędkości, przez co pomiar nie ma sensu.

Sąd podkreślił, że przeczucie policjanta o tym, iż kierowca jadący przed radiowozem przekracza dozwoloną prędkość nie wystarczy w sytuacji, gdy państwo, które reprezentuje nie jest w stanie zaopatrzyć go w odpowiedni sprzęt, za pomocą którego uda się dokonać odpowiedniego pomiaru i zabezpieczyć dowód.

Wyrok jest nieprawomocny, policja już zapowiedziała apelację.
W całą sprawę zaangażował się poseł PO, Marek Wójcik, który wystosował do MSWiA oficjalny wniosek. Pyta w nim, czy ministerstwo przeprowadzi audyt ws. urządzeń PolCam oraz ile mandatów zostało wystawionych za jego sprawą i jaka liczba pojazdów policyjnych jest wyposażona w ten system.
źródło: radiozet.pl, wp.pl
Fot. Pixabay
« PREV
NEXT »

Popularne

loading...