Lider zespołu „Behemoth” – Adam D. znieważył godło Polski – może trafić za kratki! - Głos Wojewódzki
Najnowsze Wiadomości
latest

reklama

loading...

poniedziałek, 8 stycznia 2018

Lider zespołu „Behemoth” – Adam D. znieważył godło Polski – może trafić za kratki!

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, w tym liderowi grupy Behemoth – Adamowi D. Sprawa dotyczy znieważenia godła Rzeczypospolitej Polskiej. W okresie od 30 września 2016 roku do 10 października 2016 roku odbywała się trasa koncertowa „Rzeczpospolita Niewierna” zespołu muzycznego Behemoth. Trasę przed, jak i w trakcie promowała grafika przedstawiająca wizerunek orła.


Według informacji przekazanej przez prokuraturę, w toku postępowania przygotowawczego ustalono, że projekt graficzny orła na zlecenie Adama D. został stworzony przez Rafała W. Śledczy ustalili, że również na zlecenie Adama D. był on rozpowszechniany w przestrzeni publicznej, w tym w sieci internetowej przez Macieja G. Między innymi na stronie behemoth.pl zamieścił on zdjęcia oferowanych do sprzedaży z wizerunkiem orła, w tym odzieży i plakatów.


Biegli posiadający wiedzę z dziedziny heraldyki oraz historii i ikonografii wydali opinię, z której wynika, że w stworzonej grafice wykorzystano i celowo zniekształcono wzór godła Rzeczypospolitej. Celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.

Adamowi D. oraz Maciejowi G. zarzucono popełnienia przestępstwa polegającego na publicznym nieważeniu godła Rzeczypospolitej Polskiej. Rafałowi W. zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 137 § 1 k.k., to jest udzielenie pomocy Adamowi D. do popełnienia przestępstwa zniżenia godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Oskarżeni nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im przestępstw. W toku postępowania przygotowawczego odmówili złożenia wyjaśnień. Zarzucone oskarżonym przestępstwa zagrożone są karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. Akt oskarżenia w tej sprawie zastał skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku w dniu 22 grudnia 2017 roku.

Źródło: gdansk.po.gov.pl, dorzeczy.pl
« PREV
NEXT »

Popularne

loading...