Kolejne osoby zatrzymane w sprawie "obchodów" 128. rocznicy urodzin Hitlera - Głos Wojewódzki
Najnowsze Wiadomości
latest

reklama

loading...

środa, 24 stycznia 2018

Kolejne osoby zatrzymane w sprawie "obchodów" 128. rocznicy urodzin Hitlera

Na polecenie gliwickiej prokuratury zatrzymano kolejne dwie osoby, które brały udział w "obchodach" 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śląskim. Podobnie jak trzech wcześniej zatrzymanych mężczyzn będą odpowiadać za propagowanie ustroju nazistowskiego. 

Zarzuty propagowania nazistowskiego ustroju usłyszały dwie kolejne osoby zatrzymane w sprawie "obchodów" 128 rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śląskim; wcześniej w tej samej sprawie zatrzymano trzech mężczyzn.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Jak poinformowała w środę jej rzeczniczka Joanna Smorczewska, zatrzymani to Adrian K. i Dorota R. - Usłyszeli zarzuty tożsame z tymi przedstawionymi trójce wcześniej zatrzymanych - dodała.
Sprecyzowała, że jeszcze w środę mają zapaść pierwsze decyzję o tym, jakie środki zapobiegawcze będą zastosowane.

Śledztwo pod nadzorem

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie dotyczące publicznego propagowania faszyzmu. Zostało ono objęte zwierzchnim nadzorem przez Prokuraturę Krajową. We wtorek poinformowano o zatrzymaniu trzech mężczyzn, którym zarzucono propagowanie nazistowskiego ustroju poprzez "zorganizowanie i przeprowadzenie 128. rocznicy urodzin przywódcy rzeszy niemieckiej, w trakcie której pochwalano, afirmowano te rządy, prezentowano i wykorzystywano emblematy, nagrania i teksty oraz inne gesty nawiązujące do symboliki nazistowskiej".

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona.

 Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu i SS, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Podczas przeszukań prowadzonych u zatrzymanych zabezpieczono m.in. nazistowskie mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje. Sprawdzane mają też być telefony komórkowe uczestników spotkania.
Autor: mag/gp / Źródło: PAP

tvn24.pl
« PREV
NEXT »

Popularne

loading...