Lidzbark Warmiński: Kobieta przygnieciona balotem

Sezon prac polowych zawsze niesie ze sobą ryzyko wystąpienia większej liczby wypadków w gospodarstwach rolnych. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, by czyjeś życie i zdrowie znalazło się w poważnym zagrożeniu. Tak jak to się stało w przypadku 59-latki, która po tym, jak balot siana spadł na nią z dużej wysokości. Kobieta z poważnymi obrażeniami została przetransportowana śmigłowcem pogotowia lotniczego do szpitala. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

zdjęcie: policja



Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj (03.06.2018) przed godz. 9:00 na terenie gospodarstwa rolnego w gminie Lidzbark Warmiński. Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, którzy interweniowali na miejscu, wynika, że dwóch mężczyzn pracujących na poddaszu obory wytoczyło balot słomy przez okno, a ten 230-kilogramowy ciężar wyrzucony z wysokości pierwszego piętra obory, spadł na pracującą przy budynku 59-latkę.

 Poszkodowana kobieta doznała licznych obrażeń ciała, w tym urazu głowy, miednicy i nóg. Ranna została przetransportowana śmigłowcem pogotowia ratowniczego do szpitala w Olsztynie. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Teraz policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności w jakich doszło do tego zdarzenia.



Aby zapobiegać podobnym wypadkom, apelujemy o rozwagę i szczególną ostrożność podczas wykonywania prac w gospodarstwie. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi, niezachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, zmęczenie, a także rutyna może doprowadzić do nieszczęścia. Pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględnieniu przerwy na odpoczynek. Niestety ofiarami wypadków w gospodarstwie są także dzieci.

Miejmy świadomość, że podwórze gospodarstwa rolnego to nie tylko codzienne miejsce pracy rolnika. Tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. W trakcie zabawy często dochodzi do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin. 

Dlatego nie angażujmy dzieci do obsługi ciągników i maszyn rolniczych! Nie wyznaczajmy im innych niebezpiecznych zadań! Nie prośmy dziecka o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki czy smary!
(mk/tm)